ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 13 مهر 1398, 17:13 سردشت اولین شهر قربانی بمباران شیمیایی جهان، بیشترین نرخ بیکاری در استان آذربایجان غربی را ...

نرخ بیکاری در شهرستان سردشت از شهریور ماه سال 97  توسط مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی بالاترین میزان نرخ بیکاری در استان با نرخ 23 درصد اعلام شد و این میزان در طول یک سال گذشته تغییری پیدا نکرده است.

سال گذشته فرماندار سردشت با اتنقاد از عملکرد بانک ها در پرداخت تسهیلات گفت: ایجاد اشتغال به عنوان یکی از عوامل توسعه از اولویت ها و برنامه های دولت است و بانک ها باید با در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی اهتمام جدی تری داشته باشند.

یک سال گذشت و نرخ بیکاری در سردشت همچنان 23 درصد و دو برابر میانگین استانی است. جمعیت این شهرستان بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵، برابر با ۶۸۱۶۵ نفر است و این شهرستان با وجود 3 بازارچه مرزی، تولیدات کشاورزی مرغوب، موقعیت گردشگری برتر و ... بالاترین نرخ بیکاری در آذربایجان غربی را دارد.  

اما مشخص نیست که کارگروه اشتغال این شهرستان چه نقشی ایفا می کنند و سهم سردشت در رتبه های برتری که آذربایجان غربی در حوزه اشتغال و کسب و کار کسب می کند چیست؟

در آخرین گزارش اعلامی مربوط به زمستان سال گذشته، استان آذربایجان‌غربی رتبه دوم شاخص فضای کسب‌وکار را در بین استان‌های مختلف کسب کرد. اما سردشت با بالاترین نرخ بیکاری در این استان نتوانسته سهمی در این موفقیت استانی هم داشته باشد.

امسال هم اقصی نخشی‌پور فرماندار سردشت در جلسه بررسی وضعیت و رفع مشکلات اقتصادی بازرگانی این شهرستان، اظهار کرد: سردشت طبق آمار اعلام شده دارای 23 درصد بیکاری بوده که با تعطیلی معابر مرزی «اشکان» و «قاسم‌رش» بر این میزان افزوده شده است.

نخشی‌پور یکی دیگر از مشکلات سردشت را راکد بودن واحدهای صنعتی دانست و گفت: تعداد زیادی از آنها به علت مشکلات مالی تعطیل و نیمه تعطیل شده اند.

فرماندار سردشت با اشاره به تعطیلی معابر مرزی ادامه داد: هر چند بازارچه مرزی «اشکان» که جزو مصوبات دولت بوده اما تعطیلی آن بر نرخ بیکاری اضافه کرده است و باید در راستای گشایش آن توجه ویژه‌ای شود تا روستاهای مرزنشین دهستان آلان و منطقه از ظرفیت‌های معیشتی بازارچه استفاده کنند.

او تاکید کرد: سردشت با توجه به ظرفیت‌های مرزی، گردشگری، کشاورزی و صنعتی که دارد با فراهم سازی زیرساخت‌ها و رفع مشکلات می‌تواند در توسعه آذربایجان‌غربی هم نقش به سزایی را ایفا کند. همچنین با رسمی شدن مرز کیله می توان با تسهیل‌گری در برنامه‌ریزی‌ها، در جهت ایجاد اشتغال، رفع موانع بیکاری و افزایش تولید تاثیر مثبتی را ایفا کرد.

نخشی پور گفت: در حوزه گمرگ 100 قلم کالا برای واردات مجوز دارد و می توان با تسهیلگری های لازم، 50 درصد اشتغال در حوزه صادرات و واردات هم تحت پوشش قرار گیرد و تا حدودی رونق به شهرستان برگردد.

سهم سردشت در آذربایجان غربی کجاست؟

میزان بیکاری در آذربایجان‌غربی طبق گزارش مرکز آمار ایران از حدود ۱۵ درصد در بهار سال گذشته به ۱۰.۷ درصد در زمان مشابه سال جاری رسید. اما این آمار در سردشت تغییری نکرد.

استاندار آذربایجان غربی جذب ۱۱۷ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی را از نقاط درخشان سال ۱۳۹۷ در استان عنوان می کند و می گوید: ۳۰۰ میلیارد تومان از مجموع سرمایه‌گذاری‌های داخلی استان به بهره برداری رسید و رقم بسیار زیادی نیز در نیمه اول امسال وارد مدار بهره‌برداری شده است.

شهریاری با اشاره به افزایش تعداد بیمه‌شدگان اجباری و ایجاد ۳۸ هزار شغل جدید در آذربایجان غربی طی سال گذشته ادامه می دهد: کسب رتبه برتر در جذب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی بین استان‌های مختلف کشور و ایجاد بسیاری از صنایع کوچک با میزان اشتغال مناسب از جمله دیگر اقدامات استان طی سال گذشته در این بخش بود.

او می گوید: میزان صادرات از گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان نسبت به سال 1396 با 160 درصد افزایش از 460 میلیون دلار به یک میلیارد و 400 میلیون دلار رسیده است و در سال گذشته 25 هزار میلیارد ریال نیز درخواست سرمایه‌گذاری داخلی در استان داشتیم که از این میزان، پنج هزار میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است.

آذربایجان‌غربی در ردیف استان‌های موفق کشور در اجرای طرح‌های اشتغال قرار دارد به طوری که رتبه نخست اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی، رتبه دوم طرح مشاغل خانگی  و رتبه دوم شاخص فضای کسب‌وکار را در بین استان‌های مختلف داراست.

در سال جاری پروژه هایی به ارزش 23 هزار میلیارد ریال برای کلنگ زنی آماده شدند و بر طبق اعلام استانداری آذربایجان غربی؛ پیش بینی می شود تا پایان سال به همت منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو، سرمایه گذاری ها به 50 هزار میلیارد ریال افزایش یابد

امسال در هفته دولت ۳۵ پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر یازده میلیارد تومان در شهرستان سردشت افتتاح و کلنگ زنی شد. پروژه های که به نسبت سایر شهرهای استان با کمترین میزان اعتبار را به خود اختصاص داده بودند.

سردشت در یک سال گذشته همچنان بالاترین نرخ بیکاری استان را دارد و علیرغم حجم گسترده ایی که از سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در استان و اشتغال های فراگیری که از آن صحبت می شود، سهمی ندارد.

اوایل سال جاری فرماندار سردشت از آمار بالای خودکشی در این شهرستان به عنوان یک زنگ خطر اجتماعی خبر داد و گفت؛ مجموعه مدیران  در قبال هر خودکشی که در این شهرستان رخ می دهد، مسئول اند.

سال گذشته 214 مورد اقدام به خودکشی در شهرستان سردشت به ثبت رسیده و این شهرستان رتبه ششم استانی را در امر خودکشی به خود اختصاص داده و در خودکشی های منجر به فوت نیز رتبه اول کشوری را به نسبت جمعیت کسب کرده است.

در سال 97، در سردشت زنان سه برابر مردان اقدام به خودکشی کرده اند و زنان خانه دار در رتبه اول این قضیه قرار دارند. فراوانی میانگین سنی 15 تا 24 سال نیز در بین این آمار دیده می شود و همچنین اقدام به خودکشی در شهر بیشتر از روستا به ثبت رسیده است. 

شهری که عنوان «اولین شهر قربانی سلاح های شیمیایی جهان» را داراست، اکنون عنوان اولین شهرستان در نرخ بیکاری آذربایجان غربی را هم از آن خود کرده است!

کردپرس
بازدید: 119 موضوع: جامعه / اقتصاد نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.