ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

جشنواره های ارومیه باید نشانگر رنگین کمانی بودن این شهر باشند ...
در هفته اخیر اعضای کردزبان شورای شهر ارومیه در اعتراض به بی‌توجهی شهردار ارومیه نسبت به قومیت‌های غیر ترک زبان این شهر خصوصا در  برگزاری جشنواره‌ها واکنش نشان دادند و اعتراض خود را به همراه ریاست شورای شهر در صحن شورا اعلام کردند

نایب رییس شورای شهر ارومیه در این خصوص به خبرنگار گفت: هفته گذشته جلسه‌ای با اعضای شورا برگزار شد در این جلسه اعضای کرد زبان شورا به همراه رییس شورای شهر ارومیه اعتراض خود را نسبت به ناهماهنگی های انجام گرفته در برگزاری جشنواره های شهرداری اعلام کردیم.

عادل فتاحی افزود: این اعتراض به این منظور صورت گرفت که برنامه‌هایی که شهرداری در نظر دارد انجام دهد باید با جزییات به اطلاع همه اعضای شورا برسد که تا کنون این مورد رعایت نشده است.

 وی ادامه داد: برگزاری برخی جشنواره‌ها و مراسم ها در مناطق حاشیه شهر و مناطق محروم می تواند جهت شرکت دادن همه بخش های شهر موثر باشد در واقع در خصوص انتخاب محلات نیز هماهنگی لازم صورت نمی گیرد.

نایب رییس شورای شهر ارومیه گفت: در خصوص جشنواره اخیر گل و گیاه چند سال پیش استارت آن در محله دیگر زده شده بود اما امسال به دلیل اینکه عمده زیرساخت های شهری در محدوده دهکده چی چست و پارک گلها قرار دارد جشنواره گل و گیاه در این منطقه برگزار شد.

فتاحی با اشاره به اینکه در بیشتر جشنواره‌ها تنها زبان‌ترکی نمود پیدا کرده است، اظهار داشت: با نزدیک شدن به زمان انتخابات شهرهای چند قومیتی با این مشکلات روبرو هستند و این مسائل در این برهه زمانی حادتر می‌شود. اما در صحبت‌هایی که با جناب شهردار داشتیم به این نتیجه رسیدیم که باید تمامی برنامه با هماهنگی اعضای شورای شهر انجام گیرد تا بتوانیم از زبان، موسیقی و فرهنگ سایر قومیت‌ها نیز در جشنواره ها استفاده کنیم.

 وی با اشاره به رنگین کمان بودن اقوام و ادیان شهر ارومیه گفت: در خواست ما این است که در جشنواره ها و همایش ها در مرحله خوش آمد گویی، اجرای برنامه ها، موسیقی و ... بتوانیم از زبان های موجود در ارومیه کردی، ترکی و آسوری استفاده کنیم تا بتوانیم این رنگین کمانی و وحدت خود را در جشنواره ها به نمایش بگذاریم.

نایب رییس شورای شهر ارومیه  گفت: این ناهماهنگی ها از سوی روابط عمومی شهرداری انجام گرفته بود، علی رغم اینکه شهردار تذکرات لازم را به روابط عمومی داده بود اما در حال حاضر توافقات انجام گرفته و یک جا به جایی نیز در روابط عمومی انجام گرفت تا این مسائل به طور کلی برطرف شود.

وی تأکید کرد: شورا باید به برنامه‌های کلی و سیاست گذاری کلان شهری بپردازد ولی با توجه به اتفاقات پیش آمده شورای شهر مجبور است به جزئیات این چنینی نیز ورود پیدا کند تا بتواند وحدت و تعامل بیشتری میان شهروندان و مسئولان شکل دهد.

نایب رییس کمیسیون مالی شهرداری ارومیه گفت: در حال حاضر مشکلی در میان اعضای شهر وجود ندارد و همه اعضای در جلسات شورای شهر ارومیه شرکت می کنیم. شهرداری ارومیه در سال های اخیر جشنواره‌هایی چون جشنواره گل ها، جشنواره انگور و ... برگزار کرده اما در همه این جشنواره ها ارومیه بعنوان یک شهر تک قومی و تک زبانی معرفی شده است، این مورد اخیرا واکنش انتقادی اعضای کردزبان و حتی ریاست شورای شهر ارومیه را در پی داشته است.

به گزارش ریکار به نقل از کردپرس

بازدید: 130 موضوع: جامعه نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.