ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تلاش یک جوان کُرد برای تاسیس اولین موزه هنر مدرن کُردی ...

شاد عبدالکریم جوان کرد عراقی که اکنون ساکن دبی در امارات متحده عربی است، قصد دارد سال آینده اولین موزه هنرهای معاصر و مدرن کردی را در سلیمانیه به نام موزه هنر «سلام» دایر کند.

او به روزنامه انگلیسی زبان نشنال امارات متحده گفته است وقتی در مورد هنر در عراق صحبت می شود ذهن ها به سمت هنر عربی می روند اما گرچه هنر کردها، ایزدیها و ترکمانها بخشی از هنر عراق است صحبتی از آنها به میان نمی آید.

شاد عبدالکریم هدف از ایجاد اولین موزه هنرهای مدرن کردی را در سلیمانیه بها دادن به هنرمندان کمتر شناخته شده می داند. شاد که به گفته خودش بلیط فروشی سینما در مجموعه سینما- تئاتر عقیل در دبی است از خانواده های سرشناس منطقه گرمیان بوده و پدر پدربزرگش مفتی اعظم منطقه خانقین بوده است. او خود فیلمساز جوانی است که از دو سال پیش شروع به جمع آوری آثار هنری مربوط به هنرمندان کرد کرده است تا آنها را در موزه ای که قصد ساختش را در سلیمانیه دارد به نمایش بگذارد.

شاد عبدالکریم درباره هدف از ایجاد اولین موزه هنرهای معاصر کردی در شهر فرهنگی سلیمانیه می گوید: «کردها زبان، فرهنگ و رسوم خاص خود را دارند و این خصوصیت ها متفاوت از اعراب است. بنابر این، روح هنر و سنت کردی بر فضای موزه حاکم خواهد بود تا بینندگان و طالبان هنر کردی تمایزهای فرهنگ و هنر کردی را از هنر و فرهنگ عربی بشناسند.»

شاد آپارتمانش را در دبی فروخته است تا با پول آن مکانی برای به نمایش گذاشتن آثار هنری مدرن هنرمندان کرد در سلیمانیه بخرد. هم اکنون یک فضای 700 مترمربعی از یک ساختمان را برای تبدیل آن به موزه هنرهای کردی تهیه کرده است. البته پدرش نیز از شاد حمایت مادی و معنوی کرده است تا او به یکی از آرزوهایش که ایجاد مکانی برای به نمایش گذاشتن آثار هنرمندان کرد کمتر شناخته شده است، جامه عمل بپوشاند.

این هنردوست کُرد آثار محدودی از هنرمدان کرد پیدا و خریده است و به دنبال جمع آوری آثار بیشتری است تا به یک مجموعه دار آثار مدرن کردی تبدیل شود و در اقلیم کردستان مکانی برای جمع آوری و نمایش آثار هنرمندان کمترشناخته شده و گمنام کرد ایجاد کند.

به گزارش ریکار به نقل از کرد پرس
بازدید: 75 موضوع: جامعه نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.