ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 8 اردیبهشت 1398, 12:27 گزارش تکان دهنده مرکز پژوهش های مجلس از عملی نشدن وعده های مسئولان در کردستان ...

مرکز پژوهش های مجلس در یک گزارش میزان امنیت سرمایه گذاری در استان های مختلف بر حسب 21 مولفه پیمایشی را بررسی کرده است که کردستان در پنج مولفه وضعیت نامناسبی دارد. این پنج مولفه به ترتیب عبارتند از : عمل مسئولان ملی به وعده های داده شده، عمل مسئولان استانی و محلی به وعده های اقتصادی داده شده، میزان شیوع رشوه در ادارات، میزان حمایت مسئولان استانی از داوطلبان سرمایه گذاری و اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات. در مولفه های «عمل مسئولان ملی به وعده های داده شده» و «میزان شیوع رشوه در ادارات» تنها سه استان وضعیتی نامناسب تر از کردستان دارند. در مولفه «میزان حمایت مسئولان استانی از داوطلبان سرمایه گذاری» هم تنها پنج استان وضعیت نامناسب تری از کردستان دارند. اما کردستان در مولفه های «سرقت مالی(پول نقد، کالا و تجهیزات)» و «استفاده غیرمجاز از نام و علایم تجاری یا مالکیت معنوی» هم به ترتیب به نسبت سایر مولفه ها، وضعیت مناسب تری دارد.

در این پژوهش آمده است که با مقایسه شاخص های پیمایشی و آماری، شکافی قابل توجه میان آمارهای رسمی و ارزیابی فعالان اقتصادی که در این پژوهش شرکت کرده اند، وجود دارد که نتیجه گرفته می شود با اتکای صرف به آمارهای رسمی ممکن است تحلیل های امنیت سرمایه گذاری را دچار خطا کند.

در ادامه این پژوهش آمده است: یک اتفاق یا رخداد در هر استان می تواند رتبه آن استان را در شاخص امنیت سرمایه گذاری تغییر دهد؛ برای مثال، لازم است برای همه ساکنان هر استان روشن شود بی احتیاطی در رانندگی منجر به تصادف با تلفات یا نزاع منجر به ضرب و جرح یا حتی تغییر مدیران استانی، باعث کاهش رتبه استان می شود؛ اعلام یا جبل توجه عمومی به این شاخص می تواند به رقابت های مثبت و سازنده میان استان ها منجر شود و به همکاری مردم و فعالان اقتصادی و مسئولان استانی برای بهتر شدن رتبه و پیشی گرفتن از استان های رقیب بینجامد.

همچنین در این پژوهش آمده است: با توجه به اینکه دو مولفه عمل مسئولان استانی و محلی به وعده های اقتصادی داده شده و عمل مسئولان ملی به وعده های داده شده به طور کلی جزء نامناسب ترین و بدترین ارزیابی در میان همه مولفه ها بوده، ضروری است مسئولان کشوری و استانی برای ارتقای امنیت سرمایه گذاری در کشور و نیز استان خود، در عمل به وعده ها بیشتر همت کنند و در صورتی که احتمال تحقق وعده ای را اندک می دانند، از اعلام آن اجتناب ورزند.

به گزارش ریکار به نقل از کردپرس

بازدید: 151 موضوع: جامعه / علوم و فنون نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.