ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 4 اردیبهشت 1398, 19:42 همجنس‌گرایی، تجاوز یا تعرض جنسی؟ ...

موضوعی که عبدالرحمن شاه‌حسینی به تازگی به آن اشاره کرده در عین آنکه موضوع چندان جدیدی در فوتبال ایران نیست، موضوع جدیدی هم هست! مطرح‌شدن همجنس‌گرایی در ورزش و به صورت جزئی‌تر در فوتبال ایران همواره مطرح شده ولی هیچ‌گاه به طور جدی به آن پرداخته نشده یا اینکه قابل اثبات نبوده است؛ وقتی پای پرونده‌های همجنس‌گرایی به میان می‌آید، بیش از آنکه مخاطب فوتبالیست‌های مرد باشند، موضوع به سمت فوتبالیست‌های زن برمی‌گردد؛ خیلی از فوتبالیست‌های زن ایران با بحث همجنس‌گرایی در طول سال‌های اندکی که بازی کرده‌اند روبه‌رو شده‌اند؛ نه اینکه خودشان نقشی در این داستان داشته باشند بلکه بیشتر به این خاطر که آن‌ها هم بیشتر چنین موردی را «شنیده‌اند».


کافی است برای روشن‌شدن بیشتر موضوع به یکی، دو مثال رجوع شود؛ روزنامه قانون ۳ خرداد ۱۳۹۵ در گفتگو با یکی از بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان ایران (که نخواست نامش فاش شود) درباره مسئله همجنس‌گرایی از زبان او نوشت: «من نمی‌گویم همجنس‌گرایی در بین برخی ورزشکاران زن وجود ندارد، بله وجود دارد ولی واقعا همه‌چیز در حد شنیده‌هاست، من چیزی دراین‌باره ندیده‌ام. چند وقت پیش این ماجرا سروصدای زیادی به راه انداخته بود و حتی کار به جایی رسید که در فدراسیون اخطار‌هایی به برخی بازیکنان دادند؛ به عنوان مثال گفتند حق ندارید مو‌های سرتان را پسرانه بزنید یا به نوع پوششمان ایراد گرفتند. به هر حال برخی ورزشکاران اقداماتی انجام می‌دهند که، چون دور از رسانه‌ها هستند، دیده نمی‌شود. البته این را هم بگویم که موضوع همجنس‌گرایی یا دوجنسه‌بودن به صورت خیلی معدود دیده می‌شود ولی وجود دارد؛ به عنوان مثال برخی از بانوان ما دوست دارند عمل کنند و پسر شوند، چون دوجنسه هستند ولی خانواده‌هایشان این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهند». چندی‌پیش هم اتهامی مشابه به تیم فوتبال زنان ملوان زده شد و کلا تیم فوتبال زنان این باشگاه منحل شد. ماجرا مربوط به مرداد ۱۳۹۵ می‌شود که باشگاه فوتبال ملوان با انتشار بیانیه‌ای پرحرف‌وحدیث خبر داد که «بزرگ‌ترین دلیل آن (عدم تیم‌داری ملوان در بخش زنان) را باید در مواردی جست‌و‌جو کرد که نمی‌توان در یک جامعه اسلامی آن‌ها را مطرح کرد. شاید همان دلایلی که تمام تیم‌های لیگ‌برتری را بر آن داشت که یا تیم فوتبال بانوان خود را منحل کنند یا تصمیم به واگذاری آن بگیرند...».


 بخشی که می‌تواند موضوع را کمی تازه‌تر کند، این است که آیا پرونده همجنس‌گرایی در فوتبال ایران مربوط به مردان هم می‌شود یا خیر؟ برای پاسخ به این سؤال فقط می‌شود به سراغ خود شاه‌حسینی، رئیس سابق کمیته انضباطی رفت و از او پرسید. سؤالی که البته قبل از مطرح‌شدن، از سوی خود شاه‌حسینی رد می‌شود. او به «شرق» می‌گوید: «الان در جاده مشغول رانندگی هستم و هوا هم برفی است. اگر قرار باشد با تلفن صحبت کنم ممکن است تصادف کنم. فعلا نمی‌توانم چیزی به شما بگویم». فساد‌های اخلاقی در فوتبال البته فقط مربوط به همجنس‌گرایی نمی‌شود و بیشتر بحث‌ها مربوط به تعرض و تجاوز جنسی می‌شود؛ به‌ویژه در بخش پایه‌ها. موضوعاتی که البته پیش‌تر در رسانه‌های مختلف به آن رسیدگی شده است؛ به عنوان مثال در برنامه نود، حدود سه سال پیش، آیتمی پخش شد که یکی از مربیان در مدارس فوتبال به بازیکنان نوجوان آب‌پرتقال مسموم می‌دهد و پس از بیهوشی آن‌ها به آزار و اذیت این بچه‌ها می‌پردازد. بعد از به‌هوش‌آمدن کودکان، این مربی آن‌ها را تهدید می‌کند که اگر گوش به فرمان او درخصوص قراردادشان نباشند فیلم‌ها را منتشر خواهد کرد!


پایگاه خبری مشرق در اسفند ۱۳۹۲، با بررسی این پرونده در بخشی از گزارش خود نوشت: «اگر فکر می‌کنید که این ماجرا تنها در باشگاه‌های گمنام در جریان است هم اشتباه می‌کنید. همین چند سال پیش بود که «ش. ل» از کارکنان یکی از باشگاه‌های بزرگ پایتخت، سه کودک را در مدرسه فوتبال این باشگاه مورد تجاوز قرار داد. «ع. م» که اکنون ریاست یکی از کمیته‌های مبارزه با فساد و ناهنجاری فدراسیون فوتبال را برعهده دارد، در آن زمان مسئول کمیته انضباطی این تیم بود که در آن ماجرا سکومت کرد و کاری نکرد، تا جایی که فرد متجاوز هنوز هم در کنار مسئولان بلندپایه این باشگاه پرطرفدار دیده می‌شود.


 در تاریخ 
۲۱ مرداد ۱۳۹۴ هم، خبری در رسانه‌ها منتشر شد که پس از شکایت‌های صورت‌گرفته از یک مربی تیم‌های پایه، به خاطر سوءاستفاده جنسی از یک بازیکن و ارتکاب مسائل غیراخلاقی، این مربی تحت پیگرد قرار گرفت و سپس بعد از اثبات اتهامش، روانه زندان شد. در همین باره حبیب‌الله شیرازی، رئیس هیئت فوتبال استان تهران چنین مسئله‌ای را تأیید کرد که اتفاق تجاوز در یکی از مدارس فوتبال رخ داده، اما این مدرسه فوتبال مجوز رسمی از هیئت فوتبال استان نداشته است!

به گزارش ریکار به نقل از روزنامه شرق
بازدید: 453 موضوع: جامعه / ورزشی نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.