ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 7 دی 1397, 11:54 نقاشی های پارک سیدقطب اثری فاخر! یا ترفندی برای آغاز تغییر کاربری؟! ...

نقاشی های پارک سیدقطب اثری فاخر!  یا ترفندی برای آغاز تغییر کاربری؟!


تصویر پیوست متعلق به پارک سیدقطب مهاباد می باشد و این اثر فاخری! که مشاهده میفرمایید نمونه ایست از آثار کذایی، که توسط عوامل سازمان متولی امورات شهری  "شهرداری" بر روی دیوارهای ضلع جنوبی پارک سید قطب مهاباد نقش بسته است.


نقاشی های مزبور بیشتر به رنگ پراکنی ها و نقاشی های کودکانه که گاهن کودکان هنگام بازی بر روی دیوار منزلشان می پاشند و می کشند شبیه است با این تفاوت که اینبار هیچ کودکی در خلق این آثار مخرب نقشی نداشته و آن مکان هم منزل شخصی کسی نیست و ظاهرا آن نقاشی های کذایی توسط بزرگسالانی عاقل! و بالغ! بر پیکره دیواری بی دفاع نقش بسته اند. 
بروز این پدیده نوعی تعدی به اماکن عمومی تلقی شده و نمی توان آنرا در هیچکدام از رسته های بهسازی، بازسازی(احیا) و نوسازی بافت های شهری قرار داد و با هیچکدام از تعاریف مرمت و باز زنده سازی اماکن و فضاهای عمومی سازگاری ندارند و البته شائبه داشتن سوء نیت از جانب عاملین که همانا تشویش چهره مکان (آشفتگی بصری) مزبور در انظار عمومی و مهیا نمودن افکار عمومی برای تخریب و تغییر کاربری مکان مورد بحث می باشد، را قوت می بخشد.  


شایان ذکر است نقاشی های مزبور در تضاد کامل با امر زیبا سازی محیط های شهری، اصول و قواعد طراحی شهری، بازتعریف محیط ها و بدنه های شهری و هنر گرافیک محیطی بوده و نشان از عدم وفاداری به گذشته و حافظه تاریخی شهر دارد، و موجبات بروز اختلال در ادراک روانشناسی فضا و عدم تعلق خاطر به محیط و فضاهای شهری را در بین شهروندان فراهم آورده و خدشه ای جبران ناپذیر در حافظه نوستالژیک چند نسل از شهروندان آن شهر وارد نموده است.


 لازم به توضیح است در تعاریف علوم اجتماعی و جرائم شهری اینگونه اعمال مصداق بارز "وندالیسم" ( تخریب آگاهانه اموال عمومی) و به نوعی خرابکاری قلمداد شده که در ایجاد این دیوارنگاره های مضحک، آمرین و مامورین هر دو مشترکا موجبات بروز این چشم انداز زننده را فراهم آورده اند.


بدون شک اعمالی از این قبیل در جوامع شهریِ ممالکی که به اصول و قواعد شهرسازی پایبند هستند، کاری بس نکوهیده بوده و مسببین بدون استثناء تحویل مقامات قضایی می شوند و نسبت به استرداد زیان وارده به اموال عمومی و بیت المال، تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.


در ادامه با استناد به ماده ٤٥ آئین‌نامه مالی شهرداریها مصوب ١٣٤٦/٠٤/١٢ که اموال شهرداریها اعم از منقول و غیرمنقول را بر دو نوع تقسیم کرده است(اموال اختصاصی و اموال عمومی) قصد داریم به یک نتیجه گیری حقوقی در ارتباط با مالکیت شهرداری بر اموال عمومی و منتفع شدن از آن اموال برسیم.
با استناد به ماده مزبور اموال عمومی شهرداری متعلق به شهر بوده و برای استفاده عموم اختصاص یافته است و در همان راستا بر اساس ماده ٣٠ قانون مدنی، هر مالکی نسبت به مایملک خود حق همه گونه انتفاع را دارد. اما در مورد مالکیت شهرداری و دولت نمی‌توان قائل به چنین مالکیتی شد و غرض از  «اموال عمومی شهرداری» این است که شهرداری عهده‌دار حفاظت  از این اموال بوده و مسئولیت جلوگیری از تجاوز و تعرض اشخاص نسبت به آن بر عهده شهرداری است. پس می توان نتیجه گرفت مالک اصلی شهروندان آن شهر می باشند و شهرداری متولی امورات قانونی املاک مورد نظر می باشد. 
پس بدیهی ست هرگونه تغییر کالبدی اعم از بهسازی، بازسازی و یا نوسازی در هر نقطه از شهر بایستی ابتدا به استحضار عموم برسد و با کسب نظر از شهروندان، موارد پیشگفته در قبال فضاهای شهری اعمال شوند.


 از آنجا که نهاد متولی امورات شهری(شهرداری) در پارک سید قطب مهاباد خود عمدا یا سهوا موجبات بروز این منظره ناهمگون و مضحک را فراهم آورده است، بر خود واجب می دانیم در مقام یک شهروند درخواست پیگیری جهت پاکسازی محل مورد نظر، تا حصول نتیجه از نهاد مستقیم ناظر بر شهرداری مهاباد، شورای محترم اسلامی شهر مهاباد داشته باشیم.


علاوه بر درخواست فوق الذکر مستقیما از نهاد متولی امورات شهری(شهرداری محترم مهاباد) و واحدهای تابعه و درگیر در امر حفاظت، ارتقا و زیباسازی محیط های شهری(معاونت شهرسازی و معماری) هم تقاضا داریم بدور از هرگونه شائبه و سوءظن نسبت به پاکسازی دیوارهای آسیب دیده ضلع جنوبی پارک سیدقطب و اعاده محیط به حالت اولیه بدون هیچگونه دخل و تصرفی اقدامات لازم را مبذول دارند.

 پیشاپیش از همکاری شهرداری و شورای محترم اسلامی شهر کمال تشکر را داریم. 


عبداللەپوری
#پارک_سید_قطب_مهاباد
#اعاده_به_وضع_سابق
#پاکسازی_دیوار_جنوبی
#شورای_اسلامی_شهر_مهاباد
#شهرداری_مهاباد
#اقدام_عاجل
بازدید: 400 موضوع: جامعه / شهر نگار نظرات: 0 نویسنده : سیروان عبدالله پوری
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.