ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 13 مرداد 1398, 22:27 زنان الهام بخش شیمی ...
زنان الهام بخش علم شیمی  چالاک عظیمی
 
     روز جهانی زنان بزرگداشتی است که هر ساله در روز ۸ مارس برابر با ۱۷ اسفند برگزار می‌شود و بسته به مناطق مختلف، تمرکزِ بر برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان است. اما یک سوال کلیدی در اینجا این است که چه کسانی باعث به وجود آمدن چنین تاریخ مهمی در تقویم جهان شدند؟ چه کسانی چنین الهامی را در جامعه جهانی ایجاد کردند؟  
در این مقاله می خواهم به بررسی مختصر و مفید کارهای انجام شده توسط 12 شیمیدان بزرگ زن و برنده جایزه نوبل در دنیا بپردازم که تحولی عظیمی را در جهت پیشبرد اهداف جامعه بشری در بخش های شیمی و پزشکی خلق کردند و نشان دادند که زنان هم می توانند تنظیم کننده آهنگ هارمونی پیشرفت بشر در جهات مختلف باشند.   
 
1- ماری آنه پولز لاووازیه (زاده 1758 درگذشته 1836): همسر و همکار آنتوان لاووازیه بود. لاووازیه که در حقیقت بنیانگذار شیمی جدید محسوب می‌شود. تجربه و سنجش توام با نتیجه‌گیری صحیح را پایه و اساس این علم قرار داد. وی نخستین کسی بود که ترازو را جهت سنجش و تحقیق در فعل و انفعالات شیمیایی در آزمایشگاه وارد عمل کرد.  
 
2- گرتی ترزا کوری (زاده ۱۵ اوت ۱۸۹۶ درگذشته ۲۶ اکتبر ۱۹۵۷): یک زیست‌شیمیدان اهل ایالات متحده آمریکا بود. او سومین زن در جهان و اولین زن آمریکایی بود که در یک رشته علمی جایزه نوبل گرفت. او اولین زنی بود که جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی گرفت.  
 
3- کاتلین لونسدال (زاده ۲۸ ژانویه ۱۹۰۳ درگذشته ۱ آوریل ۱۹۷۱): یک شیمیدان در زمینه بلورنگاری اهل ایرلند بود. او به خاطر توسعه روش‌های بلورنگاری به کمک اشعه ایکس شهرت دارد. کارهای آزمایشگاهی او مشخص کرد پیوندهای کربن در مولکول بنزن اندازه مساوی دارند و زاویه پیوندها حلقه داخلی برابر 120 درجه است. او تاثیر به سزایی در شیمی آلی داشت. او اولین زنی است که برای عضویت در آکادمی علوم سلطنتی لندن انتخاب شد. 
 
4- روزالیند السی فرانکلین (۲۵ ژوئیه ۱۹۲۰ - ۱۶ آوریل ۱۹۵۸) شیمیدان بریتانیایی بود. او فارغ‌التحصیل مدرسه دخترانه سنت پائول بود. او بعدها تحصیلات خود را در رشته شیمی در دانشگاه کمبریج ادامه داد. در سال ۱۹۵۱ او کارش در کینگز کالج لندن را آغاز کرد، جایی که در آن تا مرز تفرق اشعه ایکس در برخورد با مولکول DNA پیش رفت. جیمز واتسون و فرانسیس کریک از یک نسخه قبل از چاپ تحقیقات فرانکلین استفاده کردند تا به چگونگی ساختار DNA برسند. آن دو مقاله معروف خود را در سال ۱۹۵۳، فقط با پانویس کوچکی در مورد اطلاعات بدست آمده توسط فرانکلین به چاپ رساندند.روزالیند، سال ۱۹۵۸ در سن ۳۸ سالگی بر اثر سرطان جان سپرد. چهار سال بعد کریک، واتسون و ویلکینز به دریافت جایزه نوبل نائل آمدند. بعدها تحقیقات مختلفی نقش بسزای وی را در کشف DNA و کنار گذاشته شدن ناحق نام او به اثبات رساند.  
 
5- ماری اسکلودوسکا کوری (زاده ۷ نوامبر ۱۸۶۷ - درگذشته ۵ ژوئیه ۱۹۳۴): شناخته شده با نام ماری کوری فیزیکدان و شیمیدان لهستانی- فرانسوی بود. در ۱۸۹۳ لیسانس خود را در رشته فیزیک دریافت کرد و تنها یک سال بعد در رشته ریاضیات نیز موفق به اخذ لیسانس گردید. ماری کوری نخستین زنی است که برنده جایزه نوبل شد. او هم چنین اولین دانشمند و تنها زنی است که دو بار جایزه علمی نوبل دریافت کرده‌است و تنها فردی است که دو جایزه نوبل را در دو رشته مختلف کسب کرده‌است. او ابتدا این جایزه را در رشته فیزیک در ۱۹۰۳ و سپس در رشته شیمی در ۱۹۱۱ دریافت کرد. موفقیت‌های وی شامل نظریه رادیواکتیویته (اصطلاحی که خودش ابداع و باب کرد)، روش‌هایی برای جداسازی ایزوتوپ و کشف دو عنصر، پولونیم و رادیوم است. به تاسی از کارهای وی اولین مطالعات پرتوزایی روی از بین بردن تومورها از طریق ایزوتوپ‌های رادیواکتیو صورت گرفت. وی دو مرکز کوری یکی در پاریس و دیگری در ورشو راه‌اندازی کرد که امروز از مراکز بزرگ پزشکی هستند ولی هم چنین در جنگ جهانی اول اولین مرکز درمانی نظامی رادیو پزشکی را ایجاد کرد. 
 
6- ایدا هوا نوداک (زاده ۲۵ فوریه ۱۸۹۶ درگذشته ۲۴ سپتامبر ۱۹۷۸): یک شیمیدان و فیزیکدان اهل آلمان بود. او اولین ایده درباره شکافت هسته ای را ارایه نمود. هم چنین او یکی از موثرترین همکاران در کشف عنصر رنیم بود.  
 
7- دوروتی ماری هاجکین (۱۲ مه ۱۹۱۰–۲۹ ژوئیه ۱۹۹۴): شیمیدان انگلیسی بود که به دلیل کارهایش بر پدیده پراش پرتو ایکس نامدار گشت. او روش عکس‌برداری پراش پرتو ایکس را ارتقا داد؛ روشی که برای تعیین ساختار سه‌بعدی مولکول‌های زیستی به کار می‌رود. از کارهای شاخص او می‌توان به تصدیق ساختار مولکولی پنی‌سیلین، که پیشتر توسط ارنست بوریس چین پیشنهاد شده بود و نیز تعیین ساختار مولکولی ویتامین ب۱۲ اشاره کرد؛ کاری که برای انجامش جایزه نوبل شیمی سال ۱۹۶۴ میلادی را از آن خود کرد. پنج سال پس از بردن جایزه نوبل و پس از ۳۵ سال کار، هاجکین در سال ۱۹
بازدید: 241 موضوع: علوم و فنون / بین الملل نظرات: 0 نویسنده : چالاک عظیمی
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.