ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 5 آذر 1398, 11:54 مجید میلان فعال سیاسی و اجتماعی ارومیه گفت: نگاه تبعیض آمیز قومی با قوانین نانوشته محلی در ...

نقش انتخابات را در تحولات استان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بارها از سوی مردم و فعالین سیاسی و حتی مدنی از من و سایر فعالان این مساله پرسش شده است که نظر خود را در رابطه با انتخابات و مشارکت در آن بیان کنیم. بنده نه به عنوان یک فرد سیاسی، بلکه به عنوان یک شهروند در استان آذربایجان‌غربی و در شهر ارومیه باید بگویم که پاسخ به این موضوع کاملا روشن و مبرهن است. امروزه مشارکت در تعیین سرنوشت خود و جامعه یکی از وجوه لاینفک زندگی انسان مدرن است و انتخابات یکی از مصادیق این مشارکت است.

شما به عنوان معاون امور استانی ستاد انتخاباتی دولت روحانی در انتخابات گذشته، چه انتظاراتی از دولت دوم روحانی داشتید؟ و آیا این انتظارات برآورده شد؟

ببینید غایت هر انتخاباتی تغییر از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب است. هنگامی که بنده این مسئولیت را قبول کردم به همراه جمعی از دوستان اصلاح طلب کرد با دست اندرکاران ستاد انتخاباتی وقت  آقای روحانی در تهران و استان نشست داشتیم و به اتفاق نظر  به صورت مطالبه محور از ایشان حمایت کردیم و همین حمایت ها بود که در آن  ایام باعث شد مردم استان ما بخصوص کردها سطح بالایی از مشارکت را رقم بزنند.

بطوریکه صبح پس از انتخابات تاثیر میزان مشارکت پرشور و حداکثری، استقبال، خشنودی و تقدیر و تحسین مقامات ارشد کشوری و ناخوشنودی و دلسردی بیگانگان را بدنبال داشت، اما آنچه که مایوس کننده بود این است که  پس از انتخابات و در فواصل بین انتخابات کردها که در این استان جزو حماسه آفرینان اصلی بوده اند طبق معمول به حاشیه رانده می‌شوند. خصوصا در ارومیه به عنوان مرکز استان آذربایجان غربی کردها از دایره مشارکت  در بخش اجرایی تقریبا  کنار گذاشته شده‌اند.

 در شورای برنامه ریزی و توسعه استان آذربایجان غربی که حدود 13 کارگروه که چند صد عضو اصلی دارد، تعداد کردهای دارای حق امضا که عضو این شورا باشند کمتر از تعداد انگشتان دست هستند. یعنی عملا کردها از هرگونه برنامه ریزی و توسعه برای شهرها و مناطق محل سکونت خود محرومند. آیا جفایی از این بالاتر می‌توان در حق کردهای استان روا داشت؟

دقت کنید که حتی یک نفر از اعضای منصوب شده مرکز نخبگان استان کرد نیستند. یعنی در این استان همه نخبه هستند غیر از کردها؟ حدود 95 درصد مدیران ستادی استانداری و حدود 99 درصد  مدیران کل دستگاههای اجرایی استان و حتی اغلب معاونین شان غیر کرد هستند.

حتی از 3 معاون استاندار که اخیرا حتی 4 تا شده هیچکدام کرد نیستند. فرماندار ارومیه هم به عنوان مرکز استان رنگین کمان اقوام همه معاونانش غیر کرد هستند. با این شرایط آیا شما باز هم می‌توانید سوالتان مبنی بر برآورده شدن یا نشدن  مطالبات دوباره مطرح کنید؟ مسلما پاسخ منفی است.

گفته می شود استاندار استان آذربایجان غربی کرد است و برای رفع تبعیض هم تلاش می‌کنند، نظر شما در این باره چیست؟

اولا کرد بودن یا نبودن استاندار جزو مطالبات ما نیست و اساسا ما خواستار حضور یک استانداری هستیم که کرد و ترک بودن و ...را ملاک قرار ندهد. نگاه ملی داشته باشد با تبعیض قومیتی عملا مبارزه کند و شایسته سالاری را احیا کند. با وجود این، مبارزه با تبعیض متکی به یک اصل اساسی است و آن اینکه کسی و کسانی می توانند این شعار را موعظه کنند که خود در کنار مظلومین ایستاده باشند نه اینکه حضورشان شاهد و تثبیت کننده شرایط بدتر شود. در این صورت دلسردی و دل‌مردگی بر فضای سیاسی حاکم می‌شود.

 

 شما نسبت پستهای مدیریتی از لحاظ آمار جمعیتی استان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 جغرافیای پراکنش اقوام در استان آذربایجان غربی به صورت ترکیبی است  و این مسئله که همیشه جنوب استان را کردنشین و شمال و مرکز را ترک نشین بیان می کنند صحیح نیست. بلکه جمعیت  کردها و آذری ها به غیر از یکی دو شهر در جنوب استان، در سراسر استان پراکنده شده و مانند دندانهای شانه در هم تنیده اند اما متاسفانه در انتصابات با این دندانه‌های  شانه هرگز برخورد یکسانی صورت نگرفته است. بلکه اینجا نوع قومیت و مذهب است که حرف اول را می‌ زند.

به نظر شما علت عدم توفیق در برقراری عدالت در این زمینه چیست؟

بنظرم پاسخگوی اصلی این وضعیت باید استاندار استان باشند.اما اگر بخواهم بعنوان یک ناظر و فعال سیاسی پاسخ بدهم، بنظر بنده دو قشر در وضعیت فعلی بسیار تاثیر گذار هستند. اول، چند تن از نمایندگان ادوار در پشت پرده و دوم، تصمیمات اجرایی قوه مققنه به جای قوه مجریه دراستان در روی پرده.

به عنوان مثال می توان گفت شهر ارومیه به صورت شرکت سهامی در سه (حوزه شهر و شهرداری، حوزه فرمانداری ارومیه، حوزه ادارات کل) توسط نمایندگان اداره می شود و دخالت های آشکار و نهان قوه مقننه در قوه مجریه در استان آذربایجان غربی به حد اعلای خود رسیده است.

خیلی جالب است که استاندار محترم آذربایجان غربی پس از دو سال حضور در استان حتی نتوانسته یکنفر کرد شایسته را تاکید می کنم یکنفر کرد شایسته را بعنوان یکی از چهار معاون خود برگزیند. نزدیک 4 دهه از عمر انقلاب اسلامی می گذرد آیا این انقلاب نتوانسته است از میان جمعیت میلیونی کرد استان یک نفر فرد شایسته در حد معاون استاندار را تا حال تربیت کند؟ در حالی که از این استان معاون وزیر کرد در همین دولت بوده، اما استاندار حتی یکنفر در حد معاون استاندار را شایسته ندیده؟ اگر چنین باشد باید به حال وضعیت اجتماعی و سیاسی استان خون گریست.

 اما من یقین دارم هزاران جوان شایسته به برکت دست آوردهای علمی و محرومیت زدایی این نظام پرورش یافته ولی تبعیض ناروا و ناشایست موجود محلی مانع تحقق شایسته گزینی نیروی انسانی شده است باز هم تاکید می کنم نگاه تبعیض آمیز قومی با قوانین نانوشته محلیدر استان هست و این شیوه حکمرانی در هیچ کجای قوانین مکتوب ملی ما نیست و با دیدگاه مقامات ارشد کشوری و مقام معظم رهبری  نیز در تضاد است.

بعنوان مثال زمانی که  "مولانا عبدالحمید"  نامه ای خدمت مقام معظم رهبری می نویسند و در این نامه اظهار می کنند که "ما جامعه اهل سنت احساس می‌کنیم که تبعیضی نسبت به ما وجود دارد" در پاسخ  این نامه مقام معظم رهبری خیلی روشن و صریح  می فرمایند "همه دست اندرکاران  مکلفند درخصوص رفع تبعیض اقدام کنند".

اگر دقت کنید این پیام راهگشا و در عین حال بار معنایی ارزنده دارای کلمات کلیدی عدیده ای است. رهبر انقلاب نفرموده اند اقدام کنید، نفرموده اند پیگیری نمایید، نفرموده اند گزارش نمایید، بلکه خیلی روشن  تکلیف فرموده اند. بُعد دیگر این حجت هوشمندانه خطاب قرار دادن همگان است. یعنی از رئیس جمهور گرفته تا  وزرا و استانداران و از رئیس قوه قضائیه و قوه مقننه گرفته تا فرماندهان نیروهای مسلح  گرفته تا پیشمرگان و تا بسیج و از امام جمعه گرفته تا ماموستا و از همه مردان گرفته تا همه زنان، براستی آیا واضح تر از این هم چیزی مانده که بیان شود ؟

در شگفتم آن نماینده و یا نمایندگانی که خود را سرباز ولایت می نامند چرا در مورد این حجت شرعی کور شده اند  دست اندرکاران چرا این پیام را مانند بقیه پیامها دیوار نویسی نمی کنند؟ چرا در هفته وحدت این پیام را سربرگ مکاتبات اداری نمی کنند؟

وضعیت انتخابات مجلس را در ارومیه چگونه می بینید؟

تا آذر ماه که ثبت نام کاندیداها آغاز می شود صبر کنید، کم کم حال و هوای انتخابات خود را نشان خواهد داد. امیدوارم مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح را شاهد باشیم.

زریان موکریان
بازدید: 290 موضوع: سیاست نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.