ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 15 مهر 1398, 17:56 نماینده مهاباد: سدسازی ترکیه فاجعه عظیم محیط زیستی برای ایران و عراق است ...

محمودزاده اظهار داشت: دو سوال را از وزیر امور خارجه  در صحن علنی مطرح کردم و مطالباتی از دستگاه دیپلماسی داشتم که موضوع سوالاتم در مورد دو بحث بود. بحث سدسازی  ترکیه در مرزهای آبی ایران و عراق که باعـث مشکلاتی برای محیط زیست ما خواهد شد و بحث بعدی کم کاری و عدم مداخله دستگاه دیپلماسی ایران از پیشروی ترکیه درخاک سوریه بود.
 جلال محمود زاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در خصوص سوالات امروز خود در صحن علنی مجلس از وزیر امور خارجه تصریح کرد: دو سوال را از وزیر امور خارجه  در صحن علنی مطرح کردم و مطالباتی از دستگاه دیپلماسی داشتم که موضوع سوالاتم در مورد دو بحث بود. بحث سدسازی  ترکیه در مرزهای آبی ایران و عراق که باعـث مشکلاتی برای محیط زیست ما خواهد شد و بحث بعدی کم کاری و عدم مداخله دستگاه دیپلماسی ایران از پیشروی ترکیه درخاک سوریه بود.
نماینده مردم مهاباد در ادامه تصریح کرد: سد سازی دولت ترکیه به ضرر ایران و عراق است. ترکیه دو سد را در مرزهای آبی ایران و عراق تمام کرده است و در حال ساخت سد های دیگری نیز هست و اگر این روند ادامه پیدا کند فاجعه زیست محیطی در ایران و عراق اتفاق می افتد. ما با این روند شاهد ریزگردها، آلودگی هوا، بیابان زایی و خشک شدن تالاب هورالعظیم خواهیم بود. دستگاه دیپلماسی باید پاسخگو باشد که چرا جلوی سدسازی های ترکیه را نمی گیرد. 
وی در ادامه افزود: متاسفانه از نظر بنده دستگاه دیپلماسی ایران کم کاری کرده است و اقدام آنچنانی در مسئله سدسازی های ترکیه در مرزهای آبی ایران و عراق انجام نداده است. براساس قوانین بین المللی و درکنوانسیون های جوامع بین الملل جلوگیری از این سدسازی های دولت ترکیه و مجاز بوده است اما با عدم پیگیری این موضوع معضلات متعددی برای ایران بوجود خواهد آمد. 
محمودزاده در رابطه با سوال دوم خود در صحن علنی مجلس از وزیر امور خارجه در پایان گفت: موضوع مورد سوال بعدی حمله تکفیری ها و دولت ترکیه به خاک سوریه بود. ترکیه به ادرین و قسمتی از خاک سوریه نفوذ کرده است. اشغال این قسمت از خاک سوریه و عدم تخلیه تکفیری ها و دولت ترکیه باید از طرف دستگاه دیپلماسی ایران و وزیر امور خارجه ایران دکتر جواد ظریف پیگیری شود. ایران باید از تمامیت ارضی سوریه دفاع کند و از طریق ابزارهایی که در دست وزارت امور خارجه هست از این حملات پیشگیری می کرد و یا حرکت اساسی در مقابل این حملات انجام می داد. متاسفانه در این زمینه نیز از نظر بنده آقای جواد ظریف و مجموعه مدیریتی ایشان کم کاری کردند.
بازدید: 55 موضوع: سیاست نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.