ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

پاسخ محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در صحن مجلس شورای اسلامی به نطق اضطراری یکی از ...


بسم‌الله الرحمن الرحیم

مردم فهیم و شریف استان آذربایجان‌غربی

هیأت محترم رئیسه و نمایندگان فرهیخته مجلس شورای اسلامی و اصحاب محترم رسانه 


🔹ضمن تبریک حلول ماه ضیافت الهی، موسم میهمانی در جوار رحمت و برکت الهی رمضان، احتراماً در پاسخ به اظهارات یکی از نمایندگان مردم شریف ارومیه و اتهاماتی که به این‌جانب در صحن مقدس مجلس وارد نموده؛ به‌منظور روشنگری و آگاهی بخشی به مردم فهیم و نمایندگان محترم مجلس، در خصوص اقدام انجام‌یافته در راستای محرومیت‌زدایی و مبارزه با فساد، مواردی چند به اطلاع سروران گرامی رسانده می‌شود:


🔹ابتدا خداوند را شاکرم که فرصتی دست داد تا دوباره در صحن مجلس شورای اسلامی که زمانی نه چندان دور بعنوان وکیل ملت شریف ایران و منتخب مردم نسبت به پیگیری حقوق آنها از هیچ تلاشی فروگذار نکرده بودم توفیق حضور دارم.

در شرایط حساس کنونی که کشور برای تداوم مسیر اقتدار نیازمند وحدت و آرامش است و دغدغه‌های اقتصادی امروز مردم به‌عنوان اولویت اساسی دولت و حاکمیت مطرح است تلاش برای جنجال‌سازی بی‌ثمر و ایجاد ناامنی روحی و روانی برای مردم، مصداق کامل آب در آسیاب دشمن ریختن بوده و در تضاد کامل با منویات مقام معظم رهبری، مطالبات مردم و مصالح و منافع ملی کشور است.


🔹به استحضار می‌رسانم آنچه امروز بیش از همه مانع توسعه‌یافتگی سرزمین سترگ و تاریخی آذربایجان‌غربی شده فسادهایی است که به اشکال مختلف و در طول سالیان گذشته بر این مردم به واسطه افراد و باندهایی اغلب دارای نفوذ، تحمیل‌شده است.


🔹لذا از همان زمانی که توفیق خدمت در آذربایجان غربی را به‌واسطه اعتماد ریاست محترم جمهوری و وزیر محترم کشور و هیات محترم دولت یافتم با در اولویت گذاشتن مبارزه با فساد موجود این خطه، درصدد احقاق حق مردم و بیت‌المال برآمده ام.


🔹اکنون وحدت و همراهی مسئولان، نیاز فوری و ضروری برای حل مسائل است و بر همین اساس بنده به سهم خویش هیچ‌گاه علاقه‌ای به ایجاد تنش نداشته و باور داریم گفتگوی محترمانه، می‌تواند سبب بالندگی و همراهی مسئولان و مردم گردد.


🔹میثاق ما با مردم عزیز استان براساس اصل رضایت‌مندی، مبارزه با فساد و افزایش همگرایی و همدلی مردم صبور این سامان است.همواره براین اصل تأکید کرده‌ایم و معتقدیم، امروز استان امن آذربایجان‌غربی با توجه به موقعیت ویژه و ژئوپولتیکی خود، می‌تواند در صف اول مبارزه اقتصادی تحمیلی نظام سلطه باشد. 


🔹با توجه به موقعیت مرزی و منابع غنی آذربایجان غربی، متأسفانه این استان جولانگاه فسادی ریشه‌دار و سازمان‌یافته شده است لذا ساماندهی پایانه‌های مرزی، شناسایی و پاک‌سازی عوامل آشکار و نهان رانت و ویژه خواری، مفسدین صادرات و واردات مرزی، به‌زانو درآوردن اژدهای هفت‌سر صادرات سوخت سهمیه مرزنشینان، شناسایی زمین‌خواران و متصرفین به اراضی ملی، متعرضین به بیت‌المال و ...  نمونه‌هایی از اقدامات انجام‌یافته برای مبارزه بی‌امان با فساد و رانت در یک سال و نیم گذشته بوده است. 


🔹به اطلاع می‌رسانم در همین خصوص، مواردی که منجر به تکمیل تحقیقات گردیده، به مراجع ذیصلاح اداری و قضایی معرفی‌شده و موارد دیگری نیز در دست بررسی و تحقیق است که به‌محض تکمیل به سمع و نظر ملت فهیم ایران و استان رسانده خواهد شد.


🔹این استان نمونه بی‌نظیری از همزیستی و هم‌افزایی اقوام اصیلی است که صدها سال است در کنار هم «شرافتمندانه» به صیانت و حراست از مرزهای وطن پرداخته و در این راه، شهدایی چون باکری‌ها و امینی‌ها را تقدیم میهن اسلامی ایران نموده‌اند، به‌راستی اینان «شرف» و اعتبار آذربایجان و ایران‌اند و خرج شرف در جنجال‌ها و دعواهای انتخاباتی، کسر شأن این واژه مقدس در استان آذربایجان غربی است.


🔹بی شک مردم بزرگ ایران و نمایندگان عزیز نیک می‌دانند که چگونه نام آذربایجان‌غربی گره‌خورده با تاروپود سرزمین مادری‌مان ایران است؛ مگر می‌شود کسی فرزند ایران باشد و در این سرِ ایرانِ عزیز، آذربایجان؛ «بیگانه» و «میهمان» خطاب شود!؟


🔹متأسفانه، درد بزرگ امروز استان این است که برخی، عامدا یا غفلتاً این فرصت کم‌نظیر تنوع قومی و جمعیتی را برای اغراض انتخاباتی و امثالهم، تبدیل به تهدیدی بزرگ و مانعی برای توسعه و رفاه مردم این سامان کرده و می‌کنند.


🔹به‌عنوان کسی که افتخار خدمت گذاری مردم در مجلس شورای اسلامی را داشته، به این فرمایش حضرت  امام (ره) باور راسخ دارم که «مجلس در رأس امور است» اما نباید برخی از این تریبون مقدس برای رسیدن به اهداف شخصی بهره برند بلکه این مکان مقدس است و دوران نمایندگی فرصتیست برای بیان ملزومات توسعه آذربایجان‌غربی، پیگیری مطالبات به‌حق مردم از قوای مجریه و قضائیه و حل مشکلات مردم؛ 


🔹اما فرصت پیش‌آمده امروز را مغتنم دانسته و از نمایندگان محترم، رخصت می‌طلبم تا به برخی موارد مطرح‌شده در نطق اضطراری یکی از نمایندگان مردم شریف ارومیه در مجلس شورای اسلامی پاسخ دهم.


🔹تا پیش از حضور بنده شاید ، مردم شریف آذربایجان‌غربی از وضعیت اسفبار و فساد گونه فروش سوخت مرزنشینان آگاهی نداشتند. همان سال‌هایی که برخی بزرگواران، در کسوت مسئول رده‌بالای استانی انجام‌وظیفه می‌نمودند، صدها میلیارد تومان پول مردم مظلوم و بی‌گناه مرزنشین، بدون هیچ ضابطه‌ای به روش‌هایی دلبخواهی و سلیقه‌ای هزینه شد و صدای اعتراضی از کسی شنیده نشد حال چگونه است امروز که حدود 75 هزارخانوار در 20 کیلومتری مرزهای استان، از عواید فروش قانونمند و شفاف سوخت بهره‌مند شده‌اند، برخی معترض هستند و با جوسازی و تذکر به وزیر محترم کشور، این احقاق حق را پول پاشی بین مرزنشینان نامیده و موجب تورم می‌دانند و نسبت به قطع دست رانت‌خواران و مافیای سوخت و احقاق حق مرزداران معترض اند؟


🔹ضمن تشکر فراوان از حمایت‌های بی‌شائبه وزیر محترم کشور جناب آقای دکتر رحمانی فضلی و همچنین سپاس از همراهی مجموعه نمایندگان فرهیخته استان آذربایجان‌غربی به استحضار می رسانم ما در مجموعه استانداری توانسته ایم، با طراحی یک سازوکار مشخص و قانونی و در قالب مزایده، شریان‌های فساد سوخت را شناسایی و مسدود کنیم و با طراحی این مدل در مدت یک سال بیش از 450 میلیارد تومان از محل فروش سوخت به خزانه واریز شد. ارقامی کلان که هیچ‌گاه دیده نشد و معلوم نبود و نیست که تا پیش از این چگونه و چطور در جیب افرادی خاص رفته است؟


🔹تا قبل از حضور بنده طی سال های 94 تا 96 مقدار 164 میلیون لیتر سوخت مرزنشینان به فروش رفته که فقط 5 میلیارد از سود حاصل از فروش بین مردم مرزنشین توزیع شده است. اما با مدل جدید تنها در سال 97 با فروش 142 میلیون لیتر سودی نزدیک به 98 میلیارد تومان یعنی حدود 90 برابر نسبت به سه سال پیش از آن برای همین مردم درآمد کسب‌شده است. درحالی‌که قیمت فروش سوخت در بازار مقصد، تقریباً در هر دو مقطع ثابت بوده است!


🔹در سریع‌ترین زمان ممکن و با نیازسنجی کارشناسانه، عواید حاصل از فروش سوخت برای 75 هزار خانوار از ساکنان 20 کیلومتر نوار مرزی اختصاص یافت. مساکن روستایی آنها بیمه شد. تمام دانش‌آموزان ساکن در 20 کیلومتر نوار مرزی از تغذیه رایگان بهره‌مند شدند. بیماران و نهادهای حمایتی مرتبط با آنها مورد حمایت قرار گرفتند. اگر این اقدامات مصداق مبارزه با فساد و محرومیت‌زدایی و توسعه‌گرایی نیست پس چیست؟


🔹در لبیک به نام‌گذاری دو سال 97 و 98 با موضوع کار، اشتغال و تولید، در سایه اقدامات و تدابیر صورت گرفته، آذربایجان‌غربی در سال گذشته توانسته است با برنامه‌ریزی انجام‌شده 117 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی را به‌صورت مستقیم جذب نموده در جایگاه سوم کشوری قرار گیرد، همچنین 2500 میلیارد تومان نیز درخواست سرمایه‌گذاری داخلی در استان داشته که از این میزان، 500 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است.


🔹در سال گذشته میزان صادرات از گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان نسبت به سال 96 با 160 درصد افزایش از 460 میلیون دلار به یک میلیارد و 400 میلیون دلار افزایش‌یافته است. آذربایجان‌غربی در ارزیابی طرح پایش ملی محیط کسب‌وکار رتبه دوم کشور را در بین استان‌های سراسر کشور به خود اختصاص داده و در جذب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی بین استان‌های مختلف کشور صاحب رتبه برتر شده است.


🔹در حوزه برنامه‌ریزی نیز، پس از 39 سال، اولین دستور بنده پس از تصدی مسئولیت در استان برای تدوین سریع اما کارشناسانه سند آمایش توسعه استان بوده که خوشبختانه این سند در حال اتمام و آماده برای بهره‌برداری است.


🔹در خاتمه خدای را شاکرم که به بنده این توفیق را عنایت کرد سال‌ها در جوار بزرگان مجلس شورای اسلامی، در برشی کلان و ملی و حتی بین‌المللی، درس مدیریت و سیاست‌گذاری و تحلیل و قانون‌گذاری بیاموزم و چه دانشگاهی بهتر از مجلس برای تربیت مدیران و انتقال تجربیات از منتخبان فرهیخته مردم در مجلس به امثال اینجانب تا در استان‌هایی چون آذربایجان‌غربی، برای خدمت صادقانه به مردم مورداستفاده قرار گیرد. براستی چگونه می توان خدمت در کسوت نمایندگی مردم شریف ایران را در زمره تجربیات اجرایی نگذاشت؟ 


🔹به‌یقین تجربیات اجرایی و نظارتی و مدیریتی دوران سخت و خطیر نمایندگی آن هم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بسی مهم‌تر از رها کردن کرسی تدریس و یک‌شبه به پست ها و سمت های اجرایی رسیدن است. با این امید که اقدامات و نیات ما، صرفاً برای خدای متعال و مردم نجیب کشور و استان محل مأموریتمان بوده و آن روز هرگز نیاید که با اقدامات نسنجیده و خودخواهانه، دشمن را شاد نماییم.


محمدمهدی شهریاری

استاندار آذربایجان‌غربی

بازدید: 139 موضوع: سیاست نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.