ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 4 بهمن 1397, 17:42 اقتدار گرايي، عدم پايبندي به اخلاق سياسي دو روي يك سكه ...


اقتدار گرايي ، عدم  پايبندي به اخلاق سياسي دو روي يك سكه

عبدالقادر رحیمی

اين روزها تغيير فرماندار  شهرستان سردشت به موضوع داغ تحليل ها و مباحث روزمره تبديل شده است و جنجالي ترين قسمت آن تقابل رسول خضري بعنوان نماينده مجلس با نژاد جهاني بعنوان فرماندار سابق است.

با مراجعه به آرشيو كانال تلگرامي رسول خضري متوجه ميشويم كه همين ٢٢ ماه پيش بود كه ايشان مهندس جهاني را فردي توانمند ، سالم و اصلاح طلب معرفي و انتصاب ايشان را نتيجه پيگيري و تلاش خود معرفي كرد.

جهاني هم در ابتداي كار به خوبي جواب محبت هاي ايشان را داد و در چند  جلسه با معتمدين و فعالان مدني رسول خضري را خط قرمز خود معرفي و نسبت به نقدهاي برخي حضار واكنش تندي نشان داد تا حساب كار دست برخي ها بيايد كه اين ائتلاف بسيار قوي ست تا جايي كه در يك مورد فردي خضري را بسيار ناكارآمد معرفي و از واژه  "ماكت " استفاده كرده كه بلافاصله آقاي جهاني ايشان را تهديد به اخراج از جلسه كردند. عملكرد بسيار منفي و ضعيف برخي از مديران مكرراً به جهاني يادآوري شد اما چون اين مديران مورد حمايت نماينده بودند از تلاش براي تغيير و فشار بر آنها خودداري شد و اين اولين جرقه هاي انتقاد از جهاني را زد.

جهاني با مديريتي اقتدارگرايانه فضاي مديريت فردي را حاكم و هرگز نتوانست يك مديريت مشاركتي مبتني بر  استفاده از خرد جمعي را پياده كند.

تلاش هاي براي متوجه كردن اين حقيقت به جهاني كه خضري فردي بسيار بد عهد و تماميت خواه است و هرگز نسبت به نزديكان و شركاي سياسي و كاري اش وفادار نبوده است افاقه نكرد و اين سبب ضربه خوردن به اعتبار جهاني شد.

در اين فاصله افراد زيادي به منتقدان جهاني تبديل و اميد خود را از دست دادند كه جهاني به دنبال اصلاح است زيرا بعد از يكسال هيچ شاخصي از توسعه و رشد در شهرستان تغيير مثبتي نكرد و شهرستان سردشت عليرغم داشتن ظرفيت هاي بالا، بيكارترين شهرستان استان معرفي شد. يك سال و نيم از مديريت جهاني گذشت تا متوجه شد كه تماميت خواهي خضري غير قابل تحمل است و نميشود همچنان به ساز او رقصيد،  و در اينجا بود كه متوجه شد خضري در بدترين شرايط از نظر پايگاه اجتماعي در سردشت قرار دارد( ناگفته نماند در دو دوره قبل هم خضري در شهرستان سردشت راي بسيار كمي را اخذ كرده است) اما درك اين واقعيت به تنهايي نمي توانست چهره جهاني را سريعاً ترميم كند زيرا بجز زاويه گرفتن با خضري ، جهاني كار ديگري انجام نداد و از نظر مديريتي در بر همان پاشنه قبلي مي چرخيد، با همان مديران بي انگيزه و ضعيف!

زاويه گرفتن اين دو كم كم تشديد شد تا جايي كه خضري بدون اطلاع فرماندار بصورت مخفيانه  در شهرستان حضور مي يافت و با چند مدير ملاقات ميكرد به اين اميد كه فشارهايش را در وزارت كشور به وزير تحميل و در استان نيز بعنوان تنها خواسته از شهرياري بخواهد جهاني را بردارد و هر كه را ميخواهد منصوب نمايد!

جهاني در اينجا متوجه شد كه تكيه بر باد داده است و بشدت آسيب پذير است ، لذا لازم است بصورت تاكتيكي هم كه شده به دنبال اصلاح برخي اشتباهات خود باشد و براي همين سعي در جلب رضايت  سازمانهاي مردم نهاد، رسانه ها، معتمدين و برخي فعالان مدني نمود اما بقول وحشي بافقي؛ گرچه آب رفته بازآيد به رود—-ماهي بيچاره اما مُرده بود" .

استانداري آذربايجانغربي اقدام به انتشار رده بندي و ارزيابي عملكرد فرمانداران كرده و در اين آمار بوكان در رتبه اول و سردشت در رتبه دهم قرار داشت كه نشاني از بهبود اوضاع به نسبت ادوار گذشته نبود.

زمزمه هاي تغيير اينبار از مركز استان شنيده شد البته نه بخاطر مخالفت هاي نماينده كه بخاطر عملكرد خنثي و گاهاً ضعيف در جلب رضايت مردم .

ناگفته نماند شايعات يا علايمي بيانگر اين نكته بود كه جهاني در مجلس يازدهم ميخواهد در حوزه سردشت _پيرانشهر نامزد ميشود و تكرار تجربه پرتوي(سابقاً فرماندار در سردشت و پيرانشهر، اهل بانه و در نهايت نماينده دور هشتم) دور از ذهن برخي ها نبود، توههم خود پرتوي پنداري جهاني   به كابوسي براي خضري، خصوصا در شهرستان سردشت تبديل شد.

در اين مرحله تقابل خضري وارد فاز جديدي شد و كم كم دست به تخريب هاي فراوان و گاهاً بدور از اخلاق مي زد كه نمونه اش ترويج شايعات در مورد مسايل اخلاقي، سو استفاده مالي و ... بود.


به هر حال جهاني در ٣ ماه آخر خدمت و به دنبال جدي تر شدن شايعات مبني بر تغيير فرماندار تلاش هاي رسانه اي خود را بيشتر كرده و با برخي رفتارها  كه روزي آنها را "پوپوليستي " ميخواند ، توانست تعدادي از افراد، رسانه ها و منتقدان نه چندان مطرح و جدي را به خود نزديك كند و اوج نمايش اين كارزار را در روز تكريم خود اجرا كرد و در اينجا بود كه خضري از كوره در رفته و در اقدامي نادر ، در مصاحبه اي رسمي  تغيير فرماندار را نتيجه سواستفاده مالي در بازارچه كيله اعلام كرد تا شيريني وداع روز آخر را به كام او تلخ كند

در ضعف مديريتي و اشتباهات فاحش جهاني شكي نيست اما اينها دليلي بر ترور شخصيت و بي اخلاقي بدون مرز از جانب خضري نيست از طرفي هم حمايت تمام قد برخي افراد از جهاني و معرفي كردن كارنامه اي سراسر افتخار از او جاي تعجب و تاسف دارد

نبود فرهنگ نقد، نبود گفتمان علمي مبتني بر بيان نقاط ضعف و قوت در شهرستان و در بين فعالان مدني و سياسي سبب ميشود كه ما درچرخه اي باطل بين مديري بي اخلاق و مديري ناكارآمد دائماً در حال رفت و برگشت پاندولي باشيم

جهاني اگر مدير توانا و قابلي ست چرا نتوانست شاخص هاي رشد و توسعه را جابجا كند؟ چرا با مديران ضعيف و ناكارآمد برخورد نكرد؟ چرا ماننداحمدي نژاد گفت ليست زمينخواران در جيب من است و هرگز رسانه اي نكرد؟

و پرسش هاي فراوان ديگر

اما تمام اين نقاط ضعف دليل نميشود شخصي، جرياني، رسانه اي و نماينده مردم در مجلس به جهاني و امثال او دروغ ببندد، افترا بزند و بي اخلاقي روا دارد.

در مورد فساد در گمرك سردشت نيز اگرچه هنوز نظر بازرسي اعلام نشده، دادگاه تشكيل نشده، راي صادر نشده است ونميتوان جهاني را شريك جرم دانست اما فرماندار شيخ الرييس شهرستان است و هرگونه تخلف در زيرمجموعه حداقل ميتواند ناشي از سهل انگاري و ضعف مديريتي او باشد

آنچه نگارنده ميخواهد بيان كند ، رعايت اخلاق ، نهادينه كردن نقد و يادآوري تجربه هاي تاريخي حداقل در اين شهرستان است

اكنون كه فرماندار جديد منصوب شده است به همان اندازه كه تخريب و ترور شخصيت در ابتداي كار كه هنوز كاملا مستقر نشده است جايز نيست، تعريف و تمجيد و مبرا دانستن اواز اشكال و نقد نيز بسيار زيانبار است


فرماندارجديد بايد رئوس برنامه هاي خود را اعلام و گزارش هاي فصلي بدهد تا بتوان او را راهنمايي، همراهي و يقيناً نقد كرد، براي اينكه بتوان يك قدم به پيش برداشت
بازدید: 431 موضوع: سیاست / مجلس / دولت نظرات: 0 نویسنده : عبدالقادر رحيمي
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.