ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 29 بهمن 1398, 11:45 انتخابات مهاباد ، سه ضلع مهم ، همان همیشگی ...

✅ دوم اسفند ماه روز انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است.
در وضعیت کنونی هر گونه بحث در رابطه با انتخابات به دلیل مشکلات شدید اقتصادی و فضای ناامیدی حاکم بر جامعه بیش از پیش جرات می طلبد. اگر به صورت واقع بینانه نگاه کنیم ، کوردستان بعد از سالها وعده و وعیدها از لحاظ توسعه اقتصادی در رکود اساسی به سر می برد . همچنین درگیر بودن نمایندگان در فعالیت های جزئی ، دادن وعده های توخالی  و عدم رسیدگی به مطالبات کلان مردم ، اعتماد اجتماعی را تا حدی خدشه دار کرده است.
 انتخابات در مهاباد همیشه دارای اهمیت و چالشهای اساسی بوده است ، که بررسی این موضوع خارج از حوصله این یادداشت است. نگارنده در پی آن است به دور از تمام تعصبات و طرفداری از کاندید خاصی شرح مختصری از وضعیت انتخابات دوره فعلی در مهاباد و بررسی سه کاندید که به اعتقاد من دارای شانس بیشتر برای برنده شدن هستند را ارائه دهد. این روزها بیش از آنکه شاهد ارائه برنامه ها و راهکارهای جدی از سوی کاندیداها باشیم ، شاهد کارناوال های خیابانی ، موج سازی های گسترده ، تخریبات ناجوانمردانه و هدایت آرا به شیوه ای غیراخلاقی هستیم. این چالشها در جوامع توسعه نیافته که احزاب در آن دارای  عدم جایگاه مشخص و عدم قدرت کافی برای تاثیرگذاری بر  افکار عمومی هستند کاملا طبیعی جلوه می کند. هدف این یادداشت بررسی نقاط قوت و چالشهای سه کاندید ، که به اعتقاد نگارنده به صورت تنگاتنگ برای این کرسی رقابت می کنند ، می باشد. چنانچه مستحضرید این روزها موج تخریبها به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حال افزایش است و چه بسا این تخریبات بر ذهنیت افکار عمومی تاثیر مهمی دارد. در صورتی که کاندیداهای مورد بحث به روشن کردن و پاسخ جدی نقدها نپردازند ، قطعا در روز آخر موج سازیهای صورت گرفته باعث انتخاب فردی به دور از روال عادی شده و متغیرهای دیگری تعیین کننده خواهند بود. این یادداشت به بررسی جزئی و موردی عملکرد نمایندگان نمی پردازد و بحث ما در سطح کلی و نقدهای برجسته در سطح جامعه می باشد. سعی نگارنده این بوده است که با دیدی واقع گرایانه و به دور از رویاپردازیها به ارزیابی عملکرد این افراد پرداخته شود ، چه بسا عملکردها و نقاط قوت ذکر شده نتواند معیارهای اولیه یک فرد را برای انتخاب درست برآورده کند.

❇جلال محمودزاده : جدی ترین چالش دوران سیاست ورزی !!
محمودزاده در ادوار گذشته با اقتدار پیروز انتخابات بوده است و این دوره یک چالش اساسی برای ارزیابی مقبولیت دوره های گذشته است. وی یکی از محبوب ترین کاندیداهای ادوار گذشته مهاباد بوده است که همچنان پایگاه قوی و مردمی وی را نمی¬توان نادیده گرفت. وی سیاستمداری عملگراست و علاوه بر مردم در بین مسئولین کشوری و لشکری نیز از مقبولیت خوبی برخوردار است.
 با این وجود نمی توان بر نقدهای جدی و اساسی که بر وی وارد است چشم پوشید. منتقدان معتقدند که یکی از اصلی ترن نقاط ضعف محمودزاده حذف منتقدان با شگردهای مختلفی است. این انتقاد تا آنجا ادامه می یابد که وی حتی یک معلم منتقد را نیز از این شگردهایش در امان نمی گذارد و سطح مداخلات وی در شان و جایگاه یک نماینده نمی باشد.
نقد اساسی دیگر بر مهندس محمودزاده گماردن نیروهای غیر بومی ، اقوام و آشنایان در چرخه مدیریت شهری و عدم بکارگیری نیروهای متخصص و متعهد بومی در این پست ها می باشد . این پدیده زمانی بیشتر جلوه می¬کند که مهاباد را شهری خدماتی بدانیم که دارای افراد زیاد تحصیل کرده بیکار می باشد و از این پدیده بسیار رنج می برد.

❇عثمان احمدی : در پی بازسازی چهره سیاسی گذشته !!
 احمدی یک دوره نماینده مهاباد بوده است ، در این دوره وی با آرای چشمگیری انتخاب شده است.  با این حال وی در دوره دوم کاندیداتوری دارای ریزش چشمگیری بوده است. داده های فعلی بیانگر آن است که وی در بازسازی چهره دوره گذشته به طور نسبی خوب عمل کرده است. عثمان احمدی سخنوری حاذق است ، که همین امر بر مقبولیت وی می افزاید. از نقاط قوتی که برای احمدی بیشتر مورد توجه است کارکردن برای مشکلات اساسی شهری در دوران نمایندگی به دور از هیاهوی رسانه ای بوده است. از نقدهای اساسی بر احمدی عدم مشورت پذیری ، تک روی و بی توجهی به نظرات نخبگان در تصمیمات اساسی  دوره گذشته نمایندگی بوده است. هم چنین منتقدان معتقدند که احمدی از جایگاه نمایندگی شهری مانند مهاباد آنگونه که بایسته و شایسته است دفاع نکرده است و میزان تاثیرگذاری وی در تصمیمات کلان کشوری کم بوده است.

❇عبدالرحیم نوربخش : پیروزی یا خداحافظی همیشگی !!

نوربخش دو دوره نماینده مهاباد بوده است ، که عمر نگارنده به دیدن عملکرد وی در دوره های گذشته نمی رسد. آنچه که روشن است وی در سیاست ایران تجربه کافی را دارد و در پست های حساس مدیریتی بوده است که شایسته رزومه

یک نماینده می باشد. در مقبولیت نسبی وی می توان به این بسنده کرد که وی همیشه در مهاباد رای محفوظه مناسبی را داشته است.
از جدی ترین نقدها بر نوربخش نگاه انتخاباتی داشتن به مهاباد است. منتقدان معتقدند که نوربخش صرفا مهاباد را با دید انتخاباتی در حافظه خود کدگذاری کرده است و در ایام انتخابات به این فکر می افتد که سری به دیار بزند و این کدها را بازیابی کند. از نقدهای جدی دیگر به نوربخش عدم توسعه لازم شهر در دوران نمایندگی و بسنده کردن به سخنرانی های آب و تاب دار و خالی از عمل می توان اشاره کرد.

🛑 آنچه که روشن است قرار داشتن کشور در دوران تحریم های شدید است و نمایندگان نباید به دادن وعده هایی بپردازند که حتی فراتر از دور زدن تحریم هاست . دادن وعده های پوشالی ، دور از واقعیت در مرحله اول بی احترامی به شعور مردم و متعاقبا به جایگاه خودشان است. نگارنده امیدوار است در نهایت احترام و اخلاق مداری و دوری از تعصبات و طرفداری از کاندید خاصی ، به ارزیابی کلی و نسبی نمایندگان پرداخته باشد. چنانچه سعی شده است در بیان نقاط قوت و ضعف نیز انصاف مورد نظر باشد
میلاد یوسفی
بازدید: 314 موضوع: سیاست نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.