ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 22 خرداد 1398, 12:05 دادستانی که به داد تالاب انزلی رسید ...
خبر رسیده است که دادستان انزلی در اقدامی منحصر به فرد پروژه بیوجمی شرکت نانو صنعت پرشیا، از شرکت‌های وابسته به خانه کشاورز را به خاطر حفظ سلامت مردم و محیط زیست متوقف کرده است. باید دستان این دادستان را بوسید که بلاخره جلوی یک فاجعه بزرگ را گرفت.
? آنچه مایه شرم جامعه محیط زیستی است، حمایت تمام عیار رئیس اداره کل محیط زیست استان گیلان و آقای باقر زاده مسئول تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست از این اقدام سراسر شبه برانگیز و همچنین بعضی همکاران دانشگاهی است که گویا چندان اهمیتی برای قضاوت تاریخ در مورد آینده خود ندارند.
? این روزها آگاهی از دستاوردهای علمی سخت نیست. مگر آنکه دکترانی که مدارک خود را از دانشگاه‌های شبه دار گرفته باشند، حتی نتوانند یک جستجوی ساده در Google Scholar را انجام دهند. مجلات علمی دنیا هر روز خبرهای وحشتناکی از نانوذرات تیتانیوم منتشر می‌کنند و دوستان بر خلاف تمام دستورالعمل‌های اتحادیه جهانی حفظ محیط زیست و انجمن ژینای اکولوژیکی دست به بازی خطرناکی زده‌اند که هیچ محقق مستقلی حاضر به تایید آن نیست.
? در آخرین تحقیق منتشر شده در مجله مواد خطرناک (Journal of Hazardous Material) شش محقق چینی گزارش کرده‌اند که این نانوذرات تیتانیوم با اختلال در فتوسیستم 2 باعث کاهش فتوسنتز جلبک می شوند. این ترکیبات باعث افزایش ترکیبات فعال اکسیداتیو در محیط و آسیب به جلبک می گردد.
? در ضمن با ایجاد پوششی در اطراف آن مانع از رسیدن نور و کاهش رشد جلبک خواهد شد. این محققان همچنان دریافتند که با افزایش میزان نانوذرات تیتانیوم در محیط آبی غلظت میکروسیستین (ماده سمی تولید شده توسط جلبک های سبز-آبی) در آب افزایش یافته و به اکوسیستم آبی آسیب می رساند.
?  سوال: علاوه بر ریسک سرطان زایی و موتاژنی این ترکیبات، راستی چرا عده ای در سازمان حفاظت محیط زیست و بعضی از همکاران دانشگاهی من از این طرح خطرناک حمایت می کنند؟
?  آقای دکتر تجریشی، شما که معاون پژوهشی معتبرترین دانشگاه صنعتی کشور بودید، چرا شریک این اقدام شدید؟ شما که باید برای علم و دانش ارزش قائل شوید. مگر شما نبودید که بنده را معرفی کردید که برای کسب تجربه در مورد احیای تالاب‌ها به آمریکا بروم و به شما در احیای دریاچه ارومیه و دیگر تالاب‌های کشور کمک کنم، چرا الان به نظرات امثال من گوش نمی‌کنید و پروژه کسانی را حمایت می‌کنید که در رزومه علمی آنها الکتروکاردیوگرافی خانم‌های باردار وجود دارد؟   
?  برای اطلاع در این پروژه شبه برانگیز، 850 میلیارد تومان برای سه سال در نظر گرفته شده است. در شرایطی که کشور دچار سخت ترین گرفتاری‌هاست و بسیاری از ادارات محیط زیست حتی پول بنزین گشت زنی در مناطق حفاظت شده را ندارند و بسیاری از محیط بانان و همیاران محیط بان ماه‌ها حقوق نگرفته‌اند، چرا رئیس سازمان حفاظت محیط زیست چنین پول هنگفتی که 283 برابر بودجه کل تالاب های کشور در سال 98 است را به پروژه بیوجمی اختصاص داده است؟
بازدید: 152 موضوع: زیست بوم نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.