ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 13 مرداد 1398, 20:45 احداث ساختمان دانشگاه صنعتی ارومیه غیرقانونی است! ...

دانشگاه صنعتی ارومیه در اسفندماه سال 1385 تأسیس شد اما عدم مالکیت قطعی اراضی این دانشگاه بعدها دردسر ساز شد، به نحوی که شهرداری ارومیه اعلام کرد؛ ساختمان دانشگاه صنعتی ارومیه پروانه ساخت ندارد و این ساختمان در محدوده خارج از شهر و به صورت غیرمجاز ساخته شده است.

در ششم اسفند ماه سال 85 دانشگاه صنعتی ارومیه در زمینی به مساحت دو هکتار در 5/2 کیلومتری شهر ارومیه و در امتداد جاده بند و رودخانه شهرچای بصورت رسمی شروع به فعالیت کرد. ساختمان موجود در محوطه با متراژی در حدود 1500 مترمربع قبلاً توسط سازمان آب منطقه ای استان و با نام ساختمان مطالعات و تحقیقات «برف و یخ» احداث شده بود.

 به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی؛ زمین این ساختمان جزو اراضی تحت مالکیت شرکت آب منطقه‌ای استان بوده و بیش از 15 سال پیش با فشارهای استاندار وقت برای احداث ساختمان «برف و یخ» اختصاص یافت که بعدها به دلایل نامعلوم تغییر کاربری داده شد.

کیومرث دانشجو در جلسه شورای حفاظت از بیت‌المال آذربایجان‌غربی، با اشاره به وضعیت ساختمان صنعتی دانشگاه ارومیه گفت: «دانشگاه صنعتی پس از اخذ این زمین از استانداری، ساخت و ساز ساختمان در این مکان را شروع کرده و هیچ گونه مجوزی از دستگاه‌های مربوطه نداشته است».

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی تاکید کرد: «احداث ساختمان دانشگاه صنعتی ارومیه غیرقانونی است، زیرا زمانی که هنوز انتقال زمین به مالکیت دانشگاه صنعتی ارومیه قطعی نشده بود، مسؤولان این دانشگاه بدون هیچ گونه مجوز و به صورت غیرقانونی ساخت و ساز کردند و به دلیل عدم اخذ سند زمین، بودجه ساخت دانشگاه نیز قطع شده و تخصیص نیافته است».

او اضافه کرد:«ساختمان در حال احداث در حریم رودخانه شهرچایی نیست اما خیابان‌ و محیط پشت این ساختمان در حریم رودخانه بوده و باید نسبت به جمع آوری این سازه‌ها و آزادسازی حریم اقدام شود».

دانشگاهی که تا 3 سال بعد از تاسیس همچنان در پی احداث ساختمان ها و گسترش فضای فیزیکی بود، پروانه ساخت ندارد و اکنون ساختمان در حال احداث این دانشگاه بلاتکلیف رها شده است و به دلیل ساخت و ساز غیرمجاز در محدوده خارج از شهر، مسئله به مکاتبه با  کمیسیون ماده 100 کشیده شده است.

در همین خصوص سال گذشته استاندار سابق استان آذربایجان غربی اعلام کرده بود؛ محل فعلی دانشگاه و محل تشکیل کلاس‌ها در ملکیت وزارت نیرو بوده و صرفاً توسط وزیر وقت نیرو به صورت یکساله و در قالب اجاره‌ای به دانشگاه صنعتی ارومیه واگذار شده بود که بصورت غیرقانونی دانشگاه اقدام به سرمایه گذاری و تصرف نموده است و همچنان وزارت نیرو مدعی بوده و از مجاری حقوقی این قضایا را پیگیری می‌کند.

به گفته قربانعلی سعادت، محل فعلی دانشگاه، در کنار رودخانه شهرچای، مناسب نیست و در این خصوص صحبت‌هایی با ایرج میرزایی، ریاست وقت دانشگاه، در زمان استانداری وی صورت گرفت که به نتیجه مشخصی نرسیده است.

وی معتقد است: در سال‌های گذشته و در روستای جهتلو (کیلومتر 4 جاده نازلو) زمینی به منظور توسعه دانشگاه صنعتی ارومیه اختصاص داده شد و بنای کوچکی با زیربنای حدود 2000 متر مربع تحت عنوان ساختمان کلاس‌ها احداث شد، با این حال جهت گیری اصلی مسئولین دانشگاه، توسعه آن در کنار رودخانه و زمین تحت تملک وزارت نیرو بوده است که شرایط را برای آینده این دانشگاه نگران کننده کرده است.

سعادت همچنین از در خصوص اقداماتش برای بهبود وضعیت مدیریتی دانشگاه صنعتی ارومیه گفته بود؛ در سال اول حضورم به عنوان استاندار، بحث تملک ساختمان و محوطه شهرک فن آوری وابسته به شرکت شهرک‌های صنعتی استان مطرح شد، که به لحاظ امنیتی-اجتماعی مناسب تشخیص داده نشد، لذا مخالفت لازم صورت گرفت.

استاندار سابق آذربایجان غربی با انتقاد از ساخت و ساز‌های غیر قانونی در حریم رودخانه از سوی مسئولان دانشگاه می‌گوید: اساساً از نظر قوانین، ایجاد سازه در حریم رودخانه بدون پروانه و مصوبه شورای عالی شهرسازی خلاف قانون است و اصولاً می‌بایست سازه فلزی مذکور جمع آوری و منتقل می‌شد. با این حال و با در نظر گرفتن شرایط خاص مجموعه، بحث کاهش طبقات سازه و توقف عملیات مطرح شد که متاسفانه از سوی مسئولین دانشگاه توجهی به آن صورت نگرفت.

کردپرس
بازدید: 279 موضوع: اقتصاد / علوم و فنون نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.