ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

ثبت رکوردهای پی در پی در وخامت اوضاع از سوی کردستان ...

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به عدد ٣٠.٦ درصد رسید که بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان با ٣٦.٥ درصد و کمترین آن مربوط به استان­ کرمان ٢٥.٤ درصد است

همچنین با توجه به اینکه درصد تغییر شاخص کل فروردین 98 نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ٥١.٤ درصد است، بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه فروردین 98 مربوط به استان کردستان با ٦٣.٤ درصد و کمترین آن مربوط به استان قم با٤٣.٢ درصد است بنابراین خانوارهای ساکن استان کردستان به طور متوسط ١٢ درصد بیشتر از میانگین کل کشور نسبت به فروردین ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند. 

اما نکته قابل تامل، وضعیت وخیم تر خانوارهای روستایی کردستان است چرا که نرخ تورم نقطه به نقطه در میان آنها به 71.8 درصد رسیده است که 12.4 درصد بیشتر از میانگین کشوری (59.4 درصد) برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده اند. خانوارهای روستایی استان کردستان در سال 97 هم به مدت پنج ماه بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه را تجربه کردند. همچنین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین 98 برای خانوارهای روستایی به عدد 32.6 درصد رسید که بر این اساس بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان با 39.3 درصد و کمترین آن مربوط به استان کرمان با 25.9 درصد است.

این آمارها در حالی است که در بیکاری هم رتبه دوم کشوری را دارد و درآمد مردم نصف میانگین کشوری است بنابراین مردم کردستان از تورم کنونی فشار مضاعفی را نسبت به سایر استان های کشور متحمل می شوند و بیشترین آسیب را می بینند. استاندار کردستان امروز در مراسم روز کارگر بر لزوم بازگویی نقاط مثبت استان پافشاری می کرد و معتقد بود که نباید چهره استان را سیاه نشان داد حال آنکه بهتر است دیگر به جای تعریف و تمجید به خود بیایند و چاره ای برای این مسئله بجویند.

به گزارش ریکار به نقل از کرد پرس
بازدید: 85 موضوع: اقتصاد نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.