ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 16 فروردین 1399, 23:42 نماينده انجمن داروسازان مهاباد: از زنگ خطر کمبود دارو خبرداد! ...

دکتر صابر موسی زاده نماينده انجمن داروسازان در مهاباد (16 فروردین) در گفتگو با خبرنگار  اظهار کرد: از ابتدای اسفند ماه سال گذشته که بحران کرونا در کشور آغاز شد، بسیاری از مطب های پزشکان به دليل عدم مراجعه بيماران غير اورژانسي و در راستاي كاهش رفت و آمدها به صورت نیمه فعال به فعالیت خود ادامه دادند.

 او ادامه داد: اما داروخانه ها همچنان به عنوان یکی از مراکز ضروري خدمات رسان فعالانه در صحنه حضور دارند و عليرغم تمام مخاطرات خدمت رساني مي كنند.

موسی زاده افزود: اما با توجه به اینکه داروخانه ها نیز بنگاه های اقتصادی هستند و اقتصاد آنها بر اساس خرید و فروش دارو پابرجاست، لذا در آغاز بحران کرونا در کشور در اسفند ماه که اوج فصل کاری داروخانه‌ها نیز به شمار می‌رود عدم تحقق فروشهاي پيش بيني شده، موازنه مالي را بر هم زده و داروسازان را با بدهي انباشته سنگين و چكهاي در راه زيادي روبرو كرده است.

نماينده انجمن داروسازان مهاباد ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از داروخانه های استان چک های برگشتی نزد شرکت های عرضه و فروش دارو دارند و به دلیل عدم فروش اسفند و فروردين اکنون چک های اين دو  ماه و ماههاي بعدي بدون پشتوانه مالي لازم انباشته شده است.

او با بیان اینکه تهدید برگشت چک های داروخانه‌ها از سوی شرکت های فروش دارویی در کشور وجود دارد، تاکید کرد: در این صورت داروخانه‌های مقروض در لیست سیاه شرکت های عرضه دارویی قرار می گیرند و دیگر این شرکت‌ها حاضر به تحویل دارو به این داروخانه‌ها نخواهند شد.

موسی زاده اضافه کرد: این موضوع می تواند طي روزهاي آینده به یک بحران اجتماعی تبدیل شود و امکان خرید دارو از شرکت های دارویی برای بسیاری از داروخانه ها دشوار خواهد شد و چرخه توزیع دارو و لوازم بهداشتی متوقف می شود.

 او با اشاره به اینکه این مشکل برای تمامی داروخانه های استان در حال حاضر وجود دارد، گفت: انجمن داروسازان انتظار دارند که استانداری و فرمانداری ها و همچنین نماینده های استان در مجلس با اتخاذ راهكارهاي فوري با شرکتهای توزیع کننده دارویی کشور مذاکراتی داشته باشند تا مانع از برگشت چک های داروخانه ها در سطح استان و كشور شوند و مهلت پرداخت را تا حداقل دوماه به تعویق بیاندازند  تا داروخانه ها نیز در این فرصت خدمات رسانی خود را به مردم متوقف نکنند و بتوانند همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.

نماينده انجمن داروسازان مهاباد بیان کرد: اما در غیر این صورت با فروپاشی اقتصاد داروخانه ها تامین نیازهای دارویی مردم نیز با مشکل جدی مواجه خواهد شد که می تواند منجر به بحران جدي اجتماعی شود.

 موسی زاده گفت: شرکت های دارویی بنگاه های اقتصادی قدرتمندی هستند که تنها بر اساس سود و زیان معامله می کنند و در اين شرایط سخت و پيش بيني نشده تاكنون هيچگونه همراهي و تعامل اميدوار كننده اي  با داروخانه ها نداشته‌اند.

او تصریح کرد: بسیاری از داروخانه‌ها و همچنین انجمن داروسازان با این شرکت ها مذاکره کرده و درخواست کرده‌اند تا مهلت پرداخت چک ها را به تعویق بیندازد اما تاکنون این شرکت هیچ گونه پاسخی به انجمن داروسازان نداده‌ است.

نماينده انجمن داروسازان مهاباد در پایان تاكيد كرد: عدم مداخله ي جدي و تاثيرگذار از جانب مسئولين استاني و كشوري و ارائه و عملياتي نشدن راهكار فوري و مناسب ممکن است معضلی جدی را دامنگیر نیاز دارویی كشور و استان كند.

کردپرس

بازدید: 52 موضوع: اقتصاد / سلامت نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.