ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 22 خرداد 1398, 19:56 10 نکتەی فرهنگی برای مهاباد ...
  1. مهاباد به عنوان یکی از شهرهای مهم فرهنگی در مناطق کردنشین ایران است. سابقه ی طولانی مدت این شهر در تاثیر گذاری بر جریانات فرهنگی بر آگاهان پوشیده نیست. همچنین مهاباد از دیرباز ماوا و مامن بزرگان تاریخ و فرهنگ کردستان بوده و حداقل بخش عمده ای از جریانات عمده فرهنگی مناطق کردنشین ایران از این شهر برخاسته است. 
  2. وجود مکان های فرهنگی از دیرباز  از ویژگی های مهاباد محسوب می شود. شاید قدیمی ترین مدرسه ی – که همزمان با تاسیس شهر مهاباد در اواخر دوره صفوی- مدرسه سهراب خان مکری بوده که در جوار مسجد سرخ بازمانده از همان دوره محلی برای گرد امدن فضلا و ادیبان کرد بوده و همین امر باعث رونق فرهنگی شهر و تاثیرگذاری آن بر مناطق پیرامونی خود بوده است.
  3. شخصیت های بنام فرهنگی نیز محصول همان فضای فرهنگی هستند.حداقل از صد سال پیش تاکنون شخصیت های بنامی چون وفایی( شاعر)، ملا کریم سابلاغی( خواننده)، هیمن ( شاعر و نویسنده)، هژار( شاعر و نویسنده و مترجم و فرهنگ نویس)، محمد ماملی( خواننده)، عزیز شاهرخ( خواننده)، و... از این شهر و فضای فرهنگی آن سربرآورده و بر تارک فرهنگ کردی درخشیده اند. علاوه بر آن باید اشاره کرد که شخصیت های دیگر کردستان نیز به فراخور زمانی در این شهر حضور داشته و به کار فرهنگی – هنری پرداخته اند. 
  4. اکنون و در شرایط فعلی اما این روند فرهنگی مهاباد دستخوش تعییراتی شده است. این تغییرات در بسیاری از موارد باعث پسرفت فرهنگی در این شهر شده و که باعث نگرانی در اصحاب فرهنگ و هنر گشته است. راه برون رفت از این شرایط می تواند دوباره مهاباد را همچون گذشته به جایگاهی فراخور نام خود بازگرداند. 
  5. در این کوتاه نوشته تعدادی از اولویت های فرهنگی که در سالهای گذشته به فراموشی سپرده شده است، را مرور می کنیم. نکته اصلی را که در این زمینه باید مد نظر قرار داد، توانایی ها و پتانسیل های خود شهر مهاباد است، که در دو مقوله نرم افزاری و سخت افزاری دسته بندی می شوند. 
  6. زیرساخت های فرهنگی به عنوان بخشی از موضوعات سخت افزاری، در این شهر دچار بحران جدی است. مجتمع های فرهنگی در این شهر وجود ندارد بجز یک مورد!!! تلاش برای ساخت و توسعه آن نیز سالهاست که با مشکلاتی از قبیل تهیه زمین و بودجه ناکام مانده و از طرفی این مجتمع فرهنگی نیز تنها بخشی از آن قابل استفاده است. تعداد بالای انجمن های فرهنگی هنری در مهاباد و تنها یک مجتمع نیمه فعال خود جای پرسش را دارد از مسئولین امر که ایا لیاقت و پنانسیل مهاباد همین مجتمع است؟
  7. نبود یک سالن سینما در مهاباد از موارد جالب توجه است. در گذشته نه چندان دور دو سالن سینما در مهاباد فیلم های روز را اکران می کردند اما یکی از آنها سالهاپیش از بین رفت و دومی به اغما رفت. تلاش برای بازسازی سینما تربیت مهاباد تاکنون نتیجه بخش نبوده است و حتی کمپین مردمی« سینمای شهر من کجاست» نیز راهی از پیش نبرده و البته دورادور خبرهایی از فعال شدن دوباره سینما به گوش می خورد که ...
  8. نبود حتی یک سالن مختص به تئاتر و یا موسیقی در این شهر جای تعجب دارد. در حالی که اهالی تئاتر تقریبا در 5 سال گذشته خود بسیار فعال بوده و از عمر انجمن نمایش مهاباد نیز حدود سه دهه می گذرد، و حتی از حداقل پنج گروه فعال شهر جایی جهت تمرین خود را ندارند، اما این بی مهری و کم لطفی جای پرسش را دارد.
  9. نکته بعدی نبود یک رویداد فرهنگی منسجم و سالیانه است. منظور از رویداد فرهنگی، رویدادی منسجم و منظم و سالیانه است که در سالهای گذشته اکثر شهرهای کردستان ایران به فراخور پتانسیل های خود در تقویم فرهنگی شهر این مهم را گنجانده اند. اما د رمهاباد سالهاست که این مهم به انجام نرسیده است. مهمترین اسیب ایم مسئله گسست بین فعالیت فرهنگی شهریست که نمی تواند شکل منسجم و جریان سازی به خود بگیرد. به عنوان نمونه می توان به تئاتر خیابانی مریوان اشاره کرد که بعد از گذشت چند دوره در کردستان  و ایران به عنوان جشنواره ای منسجم و البته جریان ساز معرفی شده است و جای خود را در تقویم ملی و حتی بین المللی نیز باز کرده است. 
  10.  یکی از دغدغه های اصلی اهالی فرهنگ مهاباد نبود یک تقویم فرهنگی است. تقویمی که کمسیون فرهنگی و یا اداره ارشاد اسلامی شهرستان با بهره گیری از پتانسل های خود شهرستان تنظیم و این دغدغه را رفع نمایند. هر چند سالهاست که این قول داده شده است که هم تقویم فرهنگی و هم یک رویداد فرهنگی در مهاباد تدوین شود اما تاکنون این مهم به سرانجام نرسیده است. 

این نوشتار در واقع خلاصه ای بود از اهم اولویت های فرهنگی شهر مهاباد از دیدگاه نویسنده، بی شک فعالان و فرهنگ دوستان مهابادی می توانند با کامل کردن و نوشتن اولویت های دیگری سعی در تکمیل نوشتار و هجنین ارائه آن به مسئولین مخصوصا کمسیون فرهنگی شورای شهر مهاباد نمایند. 

کاوه فرهادی

بازدید: 240 موضوع: فرهنگی نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.