ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

تاریخ : 17 بهمن 1398, 17:44 ثبت جهانی هورامان ...

اسماعیل مریوانی عصر امروز در آیین تجلیل از برگزیدگان جشنواره رسانه و میراث فرهنگی کردستان که در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: ثبت جهانی اورامان یکی از رویدادهایی است که امیدواریم در سال میلادی جاری به وقوع بپیوندد.

وی با بیان اینکه در عصری هستیم که رسانه‌ها شکل خاصی پیدا کرده‌اند و یکی از معیارهای توسعه هر کشوری محسوب می‌شوند، گفت: رسانه‌ اگر به وظیفه خود عمل نکند، گسستگی بین نسل حاضر و نسل‌های آینده اتفاق می‌افتد.

مریوانی اضافه کرد: با توجه به اینکه اورامان بافت منحصر به فرد و طبیعت بکر و آثار باستانی ویژه‌ای دارد ثبت جهانی آن موجب می‌شود، علاوه بر نظام جمهوری اسلامی بسیاری از نهادها و گروه‌های مردمی بین‌المللی از جمله سازمان جهانی یونسکو نیز بیشتر به این منطقه توجه کنند.

وی با اشاره به اهمیت حفاظت از ثبت جهانی اورامان افزود: اثری که ثبت جهانی می‌شود باعث ورود گردشگر به آن منطقه و ایجاد کسب و کار کوچک و بزرگ، توسعه منطقه و پویایی جامعه خواهد شد و در نتیجه این ورود موجب توسعه یافتگی منطقه می‌شود.

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان اضافه کرد: علاوه بر آن، این ثبت بر جذب گردشگر و توسعه گردشگری، معیشت و اشتغالزایی و حفظ بافت موجود در منظر تاریخی فرنگی هورامان در استان‌های کردستان تاثیر مثبتی خواهد داشت.

مریوانی عنوان کرد: ثبت جهانی اورامان اتفاق می‌افتد اما بعد از آن حفظ آثار و نگه‌داشتن اثر ثبت شده، منظر فرهنگی آن منطقه است لذا تبعات ثبت جهانی از لحاظ اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و ... حائز اهمیت خواهد بود

 

برگزیدگان جشنواره رسانه و میراث کردستان معرفی شدند

در این مراسم که با حضور مسوولان میراث فرهنگی و برخی دستگاه های فرهنگی و اجرایی و  اهالی رسانه و مطبوعات استان کردستان در سالن همایش های سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد، رتبه های برتر بخش عکس خبری به ترتیب به کیوان فیروزه ای از خبرگزاری تسنیم، سیدلطیف حسینی نسب و الهام امی از خبرگزاری میزان رسید.

در مجموعه عکس نیز رتبه اول به آریان نصرالهی از خبرگزاری مهر، رتبه دوم به بختیار صمدی از خبرگزاری فارس و رتبه سوم به فرشید اردلان از خبرگزاری ایسنا رسید،  در بخش عکس هنری نیز محمد میهمی، یحیی صمدی و میلاد مولودی به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم شناخته شدند.

این جشنواره در بخش خبر رتبه های اول و دوم نداشت اما حسن حسین زاده از خبرگزاری ایرنا و هژیر الله مرادی از روزنامه روژان به صورت مشترک مقام سوم را کسب کردند.

برترین های این جشنواره در بخش یادداشت نیز به ترتیب محمد توفیق مشیرپناهی از روزنامه همشهری، کامران کرمی از ماهنامه پیام زمان و شیلان خاکی از ماهنامه ژیلوان و نفرات برتر بخش گزارش نیز مهوش رحیمی از سایت آفتاب دل اول شد، روح الله زرین از روزنامه همشهری مقام دوم را کسب کرد و شیرین مرادی از خبرگزاری فارس و ملیحه صیفی از خبرگزاری ایکنا به عنوان سوم مشترک رسیدند

.

 

فیض الله پیری از هفته نامه سیروان، فرانک کیانپور از خبرگزاری ایسنا و شیما صادقی از روزنامه همشهری نیز به ترتیب مقام های اول تا سوم بخش گفت و گو و مصاحبه را کسب کردند و در بخش کارتون کاریکاتور رتبه اول به مرحوم امیر سهیلی، رتبه دوم به محمد سامان سولی و رتبه سوم به سامان جعفری رسید.

گزارشات تلوزیونی و آثار ویدیویی نیز از دیگر بخش های این جشنواره بود که رتبه اول به طیب الله ویسی از خبرگزاری صدا و سیما، رتبه دوم به رضوان متوسل از شبکه کُرد می، رتبه سوم به دلنیا محمدی خبرگزاری صدا و سیما، رتبه چهارم به میترا محمدی از خبرگزاری صدا و سیما، رتبه پنجم به از هلیا خواجه ای از شبکه اینترنتی کُردمی و رتبه ششم به نظیر میرزایی از انجمن سینمای جوان رسید.

در بخش تقدیرهای ویژه از پویا طالب نیا به خاطر پیگیری های ثبت جهانی هورامان، شهلا اخلاقی از روزنامه همشهری به دلیل بیشترین آثار ارسالی و سلیمان الله مرادی از روزنامه روژان به جهت گفتمان سازی، ویدا باغبانی خبرنگار ایسنا به علت پرداخت به موضوع شعار سال، بخش معرفی تصویری آثار تاریخی استان به محمد محمدخانی و جواد رحیمی همکار جشنواره و تیمور خالدی مدیر روابط عمومی و رضا نصری کارشناسی روابط عمومی و نوید سیدی مرادی همکار بخش عکاسی و صباح حسنی دبیر انجمن های میراث فرهنگی هورامان تجلیل شدند.

نخستین جشنواره رسانه و میراث استان کردستان در سال ۱۳۹۶ در رشته های مختلف خبر، گزارش، یادداشت، مصاحبه، عکس خبری و تولیدات تلویزیونی و کارتون ک کاریکاتور فراخوان داد اما اختتامیه آن تا کنون به تعویق افتاده بود.

فریدون صدیقی داور بخش یادداشت و مصاحبه، علی اکبر قاضی زاده داور بخش گزارش، علیرضا کتابدار داور بخش خبر، علیرضا خوش گفتار بخش تلویزیونی، سیامک غلامی داور بخش کارتون و کاریکاتور بودند

بازدید: 134 موضوع: فرهنگی نظرات: 0 نویسنده : ریکار
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.