ورود
عضویت | بازیابی رمز؟

REKAR

کارگروه امداد و نجات گامی مهم در شناسایی نقاط ضعف مدیریت بحران ...

زیرساختهای امداد ونجات از مهمترین زیرساختهای لازمەی توسعەی هر منطقە و شهرستان می باشد، به طوریکه کاستی در این مقولە برابر است با ضعف مدیریت شهرستان در بسیاری مقاط کە مهمترین آنها انواع بحرانهای طبیعی و غیرطبیعی ست، در همین راستا شورای تامین شهرستان مهاباد به درخواست هلال احمر این شهرستان تشکیل کارگروه امداد و نجات را در راستای تقویت و بهبود این زیرساخت مهم در دستور کار قرار داد.  
منصور صداقت ریاست هلا ل احمر مهاباد در نشست کارگروه امداد و نجات این شهرستان گفت: 
کار گروه امداد ونجات زیر نظرستاد بحران فعالیت دارد. اولین شهر در استان می باشیم که کار گروه امداد ونجات را تشکیل داده ایم . در راستای همکاری وهماهنگی با ستاد بحران، 14 تیم عملیاتی را از ابتدای تشکیل به صورت شبانه روزی فعال داشتیم .در جریان سیل اخیر 3 محموله را از شهرستان مهاباد با همیاری تشکل های مردم نهاد به مناطق سیل زده کشور اعزام کردیم. 
وی افزود: با توجه به بارندگی های اخیر و گزارشات اداره هواشناسی ودرجه سطح هشدار تمامی پتانسیلهای موجود را بکار گرفتیم مانند شناسایی مسکنهای امن موقت در زمان اضطراری. 


یکی از عمده نیازهای شهرستان بانک اطلاعاتی مختص شهرستان می باشد و لازم بەروزرسانی می باشد در این راستا نقشه خطر پذیری شهرستان را باید بەروز کرد که نیازمند همکاری شهرداری جهت این امر است. وسپس در اختیار منطقه نیز قرار داد. شهرستان مهاباد نیاز به باند فرود هلی برد دارد با توجه به اینکه استان تجهیز به بالگرد هلال احمر می باشد ونیاز است محوطه هلال احمر مهاباد از لحاظ زیر ساختاری حداقل محوطه را شن ریزی کرد ونیاز به همکاری شهرداری ودیگر ارگانهای ذی ربط در این خصوص می باشد. موارد فوق جزو موارد ابتدایی و فوریتی است 
صداقت در مورد ضعفهای بنیادین مدیریت بحرانهای غیرطبیعی شهری من جملە آتش سوزی های آپارتمانی و مجتمع های تجاری خاطر نشان کرد:  
نبود نردبان هیدرولیکی برای عملیات امداد ونجات در شهرستان عملا عملیات اطفاء در ساختمانهای بلند مرتبه را غیر ممکن خواهد کرد.
یکی از مهمترین تجهیزات امدادی در ساختمانهای بلند مرتبه نردبان هیدرولیکی می باشد که علی رغم هشدارها ودر خواستها ی زیاد تا کنون تهیه نشده است. 

ریاست جمعیت هلال احمرمهاباد: 
ضمن تقدیر وتشکر از تلاشهای نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی جهت ارتقا شاخص ها در ماهای گذشته خودروی ست نجات به ارزش 1 میلیارد و 500 میلیون تومان به این سازمان تحویل داده شد وی در ادامه خواستار ایجاد  پایگاه امداد ونجات دایمی در محور مهاباد بوکان بدلیل سفر گردشگران در فصل گرما ومسدود شدن جاده در فصل سرما وبارش برف شد  
وی در پایان افزود: 
به علت نزدیکی سد مهاباد به شهر ،شهروندان در کمترین زمان به ان دسترسی دارند وفارغ از ممنوعیت شنا در این سد لزوم استقرار این سازمان برای جلوگیری از حوادث ناگوار بیش از پیش ضروری است البته این استقرار نیروها به منزله تشویق مردم به شنا کردن نیست. 
ایرج شجاعی فرماندار مهاباد: 
ارگان ها و دستگاه های اجرایی این شهرستان باید تمامی تجهیزاتی که در مواقع بحرانی می تواند برای کارگروه امداد و نجات و ستاد بحران مفید باشد، طبق لیستی به این کارگروه معرفی کنند. 
وی افزود: در موقع بروز حوادث مختلف، زمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مسوولان باید در اولین فرصت اقدامات لازم را انجام دهند. 

شجاعی اضافه کرد: برای تصمیم گیری درست در مواقع بحران، لازم است اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت و امکانات موجود در اختیار مسوولان ستاد بحران قرار گیرد. 
وی یادآور شد: نکته مهمی دیگری که باید در مواقع بحرانی مورد توجه قرار گیرد جلوگیری از پخش شایعه است که صدا و سیما می تواند با بازتاب واقعیت ها و اطلاع رسانی دقیق از گسترش شایعه جلوگیری کند.
بازدید: 98 موضوع: شهر نگار / دولت نظرات: 0 نویسنده : ریکار - دیاکو توتونچی
نظرات: 0
کاربر گرامی، برای ارسال نظر در سایت عضو شوید.